válkaČeskoslovenskoobjevy

Bojovali proti sobě ve Vietnamu, po 45 letech se náhodou setkali

Bojovali proti sobě ve Vietnamu, po 45 letech se náhodou setkali
Zdroj: articles.philly.com

Dennis Murphy pracoval v Rosemnot College poblíž Filadelfie jako vstupní úředník. Setkal se se studentkou Phuong Nguyenovou. Zapředli spolu rozhovor, ze kterého vyšlo najevo, že otec Nguyenové bojoval proti Murphymu ve Vietnamu. Dokonce se možná utkali na bojišti.

Tomáš Chalupa 4. února 2016

Jejich jednotky byly od sebe pár desítek kilometrů. Jak se fronta přesouvala, nebylo vůbec vyloučeno, že dokonce bojovali i jeden proti druhému. Řeč je o Američanu Dennisi Murphym a bývalém vietnamském vojákovi Thu Nguyenovi. Studentka Phuong Nguyenová svého otce jednoho dne seznámila s Murphym a oba bývalí nepřátelé se tak mohli po 45 letech setkat tváří v tvář. Jejich nepřátelství však už dávno vyprchalo. Dva pětašedesátiletí muži se setkali v hale kampusu ve Filadelfii a mohli zavzpomínat na dobu, kdy oba bojovali v podivné, kruté válce uprostřed nehostinné džungle.

„Kdybych si mohl ještě jednou vybrat, zvolil bych pero místo pušky,“ přiznal se Nguyen Murphymu. Nguyen se do války zapojil dobrovolně, Murphy však byl odveden, na výběr neměl. V roce 1969 ho odvedli a o rok později už přistál ve Vietnamu v rámci 196. lehké brigády. Byl ověšen granáty a výbušninami, protože v četě zaujímal funkci granátníka a specialisty na výbušniny.

12. února 1971 se jeho jednotka dostala do těžké palby. Jeden z kamarádů zůstal zraněný ležet na zemi. Velitel se pro něj vydal, ale padl také. Murphy mu šel na pomoc. Když ho táhl zpět, byl několikrát zasažen kulkami. Na stromě nad sebou spatřil tři severovietnamské vojáky. Dostal další zásah a napadlo ho, že jeho jedinou šancí je hrát mrtvého. To mu zachránilo život, Vietnamci už po něm dál nestříleli. Murphy byl těžce zraněn a válka pro něj skončila.

Pro oba bývalé vojáky byla nejsilnějším zážitkem jejich setkání chvíle, kdy si vyměnili své uniformy. „Ve chvíli, kdy jsi mi dal svou uniformu, jsem pochopil, jak těžké pro tebe bylo přijmout tu moji. Pomohlo mi to smířit se konečně s minulostí,“ řekl Nguyen. „Nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, co Vietnamci vlastně cítí. Tohle mi zcela změnilo perspektivu,“ dodal k výměně uniforem Murphy. Oba muži, kteří chtěli jeden druhého zabít v dávné válce, se na sklonku svých životů stali přáteli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu