válkaČeskoslovenskoobjevy

Bojíte se výšek? Rozhlédnout se po krajině lze i z podzemí

Bojíte se výšek? Rozhlédnout se po krajině lze i z podzemí
Zdroj: zpravodaj.probit.cz

Koho by nelákalo vystoupat na rozhlednu a zahlédnout to, co ze země není vidět? Jsou však tací, kterým se schody nahoru vyjít nepodaří – ať už proto, že se bojí výšek, nebo mají zdravotní hendikep. Právě pro takové vymyslel František Uma podhlednu. Stojí na kopci ve Svinné, městské části České Třebové.

Ivanhoe 7. listopadu 2015

Postavit podhlednu napadlo Františka Umu kvůli jeho dvěma kamarádům. Jeden trpí strachem z výšek a druhý má nemocná kolena, tak jim slíbil, že pro ně vymyslí takovou rozhlednu, na kterou se oba dostanou. Vznikla místní rarita – Svinovská podhledna. Má jen šest schodů, které místo nahoru vedou dolů, do 110 centimetrů hluboké jámy v zemi. Když po nich sestoupíte, objeví se před vámi panoramatický snímek reálné krajiny s šipkami, které označují místa, která byste z výšky 75 metrů viděli. „Musíte se dívat přes bod na fotografii a tím směrem daný objekt je, třeba Kralický Sněžník,“ vysvětlil vynálezce podhledny.

Jak stojí psáno na informační tabuli, podhledna byla postavena bez dotací Evropské unie a přednostní právo vstupu na ni mají akrofobici. K návštěvě ovšem láká i ostatní turisty, kteří chtějí toto takříkajíc cimrmanovské dílo spatřit na vlastní oči.

Další články

Zavří­t reklamu