válkaČeskoslovenskoobjevy

Bojiště, kde Richard Lví srdce porazil Saladina, bylo konečně objeveno

Bojiště, kde Richard Lví srdce porazil Saladina, bylo konečně objeveno
Zdroj: Wikimedia Commons

Ve slavné bitvě u Arsufu porazil anglický král Richard Lví srdce v čele křižácké armády muslimského panovníka Saladina. Jenže kde přesně k bitvě v roce 1191 došlo, se až doposud nevědělo. Změnil to až výzkum Rafaela Lewise.

Tomáš Chalupa 14. června 2021

Dr. Lewis prošel pečlivě všechny dostupné dobové dokumenty a dospěl k závěru, že památná bitva proběhla na Šaronské planině na pobřeží Izraele. Dnes je to hustě obydlená, až přecpaná oblast, kde by zřejmě nikdo nehledal nějaké dávné bojiště. Jenže samotný názor, byť vycházející ze studia pramenů, nemohl stačit, a tak se Lewis vypravil do oblasti a začal doslova detektivní práci. Pořizoval snímky z dronů, studoval mapy, hledal zmínky i v environmentálních studiích, vše pak ověřoval přímo na místě.

Nakonec našel i přesné místo, kde se bitva podle jeho názoru odehrála. Bojiště se nachází mezi kibucem Šefajim, obcí Herzlija a vesnicí Arsuf-Kedem. Na místě pak procházel s detektorem kovů a objevil několik hrotů šípů z 12. století. Zdá se to málo, ale podle Lewise je to naopak obrovský úspěch. „Archeologie bitevních polí je specifická disciplína. Hledáme místo boje, který trval sotva pár hodin a udál se před tisícovkou let. Jsem překvapený, že jsem našel vůbec něco,“ řekl Lewis deníku Haaretz.

Thumbnail # Pod Akrou byly objeveny tajné tunely templářů
Mohlo by Vás zajímat:

Pod Akrou byly objeveny tajné tunely templářů

O co vlastně v bitvě u Arsufu šlo? O nic menšího, než o obnovení vlády křesťanů nad Jeruzalémem. Po katastrofální porážce v bitvě u Hattínu se nad křižáckým projektem stáhla mračna. Křižáci ztratili nejen Jeruzalém, ale prakticky všechna území, která dobyli při prvních dvou křížových výpravách. Přišli i o přístav Jaffa. Cílem Třetí křížové výpravy vedené právě Richardem Lví srdce tak nebylo nic menšího, než ztracené državy získat zpět a hlavně dobýt Jeruzalém.

Čekal jej však ultimátní protivník Saladin, který právě dokázal křižáky porazit a vyhnat ze Svaté země. Aby ho mohl Richard porazit, musel se svou armádou nejprve 14 dní putovat a po celou tu dobu jej napadaly Saladinovy jízdní oddíly vybavené luky. Richard dokázal armádu udržet pohromadě a relativně nezničenou. Saladin se mu pak postavil v generální bitvě, od které si sliboval druhý Hattín. Měl k tomu všechny předpoklady, křižáci byli unavení, jeho taktika spočívající v neustálém napadání křižáků jízdou a lučištníky mohla opět slavit úspěch. Jenže křižáci byli alespoň zpočátku disciplinovanější než u Hattínu, nenechali se vylákat ze svého postavení předčasně a nakonec Saladina porazili útokem své jízdy.

Thumbnail # Tajemství damascénské oceli, kterou používali křižáci a další válečníci středověku
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemství damascénské oceli, kterou používali křižáci a další válečníci středověku

Nebyla to porážka fatální, Saladin mohl ztráty obnovit, ale získal k Richardovi respekt a už nikdy se s ním na otevřeném poli nestřetl. Na druhou stranu Richard sice dobyl Jaffu, ale do Jeruzaléma to bylo pro jeho oslabené vojsko ještě příliš daleko. Nakonec tak slavila úspěch diplomatická cesta, kdy se se Saladinem dohodl na tom, že poutníci ze Západu mohou volně navštěvovat Svatý hrob. Bylo to maximum možného, více asi v současných podmínkách dokázat Richard nemohl. Vítězství u Arsufu se tak stalo významným počinem, který udržel křižáky v zámoří ve hře.

Další články

Zavří­t reklamu