válkaČeskoslovenskoobjevy

Boj vesmírných miliardářů přituhuje, kdo pošle do vesmíru prvního astronauta?

Boj vesmírných miliardářů přituhuje, kdo pošle do vesmíru prvního astronauta?
Zdroj: dailymail.co.uk

Jeff Bezos, Elon Musk i Richard Branson investovali ohromné prostředky do svých vesmírných společností. Nyní svádějí souboj o to, kdo vyšle do vesmíru prvního člověka na palubě soukromé vesmírné lodi. Zdá se, že příští rok rozhodne o vítězi.

Tomáš Chalupa 26. června 2018

Blue Origin Jeffa Bezose zatím oficiální datum prvního letu s lidskou posádkou nezveřejnil. Ujistil jen ústy svého viceprezidenta Roba Meyersona, že to bude velmi brzy. Lístky pro vesmírné turisty firma chce začít prodávat příští rok s tím, že zatím nechce zveřejnit ani odhadovanou cenu takové letenky.

Vesmírné plavidlo Space Shepard, které má turisty do vesmíru vynášet, už letělo do vesmíru devětkrát a žádné velké problémy se neobjevily. Zdá se, že technologie je v pořádku a odzkoušená.

To Virgin Galactics Richarda Bransona už prodává lístky na palubu své lodi přes deset let, a to přesto, že jeho vesmírná loď SpaceShipTwo zdaleka není dokončena a zbývá na ní ještě mnoho práce. I tak už 700 lidí zaplatilo zálohu za letenku. Z ekonomického hlediska je tedy Branson dál než Bezos. Branson sice nemá hotovou raketu, ale má White Knighta 2, což je cosi jako vesmírné letadlo. Je to stroj, který by měl lidi vynášet na krátké výlety na oběžnou dráhu. White Knight se při posledním testu dostal už hodně vysoko, ale do vesmíru se ještě nepodíval. Letoun má své dva piloty Dava Mackaye a Marka Stuckyho, kteří pilotují stroj letící rychlostí 1,9 Machů. Pokud bychom jako vesmírné plavidlo brali White Knighta, pak má Branson slušné šance porazit své konkurenty a dostat turisty do vesmíru.

A pak je tu Elon Musk a jeho společnost Space X. Ta je nejčastěji ve světlech reflektorů, když lidé po celém světě mohou sledovat spektakulární přistávací manévry motorů rakety Falcon 9 a Falcon Heavy. Musk je technologicky nejdál ze všech konkurentů a sní o kolonizaci Marsu. Nějaké vynášení turistů na oběžnou dráhu ho ani v nejmenším nezajímá. Musk hraje svůj vlastní závod a chce na rudou planetu. V tom mu ostatní dva těžko mohou konkurovat, byť Musk je často podezříván, že jeho plány jsou nereálné a k Marsu příštích deset let rozhodně nepoletí.

Pokud bychom brali jako vítězství v závodě pouze to, že někdo z dané trojice vyšle raketu do vesmíru s lidmi (a je jedno, jak vysoko nebo na jak dlouho), pak se zdá, že nejblíže má k vítězství Bezos a Blue Origin. Ten sice ještě stále neprodává letenky, ale podle všeho je předprodej na spadnutí a na rozdíl od Bransona jeho klienti nebudou čekat roky, než skutečně do vesmíru poletí. Bezos jim slibuje, že do vesmíru poletí do roka, což by znamenalo start příští rok.

Jestli nakonec vyhraje Bezos, Musk nebo Branson, na to si budeme muset ještě minimálně do konce roku počkat. Pak by mohlo už být jasné, která firma kdy plánuje svůj první pilotovaný let do vesmíru.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu