Instruktážní video ukazuje nácvik boje v zástavbě včetně použití těžkých zbraní v bojových podmínkách. | zdroj: youtube.com


Boj o osadu: Instruktážní video Československé armády ukazuje ostrý výcvik

TÉMATA: videa | armáda | československo

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 01. 2017 | 12:00

Osada Čistá (Lauterbach Stadt) ve Slavkovském lese na Sokolovsku už neexistuje. V letech 1947-48 zde Československá armáda prováděla sérii vojenských cvičení. Osada, už tehdy opuštěná, při nich byla prakticky zničena.

Snímek ukazuje detailně rozsáhlé vojenské cvičení. Zejména postup malých jednotek v bojích v zástavbě. Likvidace nepřátelského snajpra, obsazování opevněných domů, využití plamenometů, tyčových náloží, dělostřelectva i tanků, to vše v podmínkách simulujících reálný boj. Tak probíhalo vojenské cvičení, které dokládá vysokou úroveň výcviku naší poválečné armády. Ve snímku jsou dobře znázorněny taktické postupy a metody boje ve městě.

Bohužel samotná obec tato cvičení nepřežila. Nasazení vojenské techniky přeměnilo většinu domů v ruiny. Osada byla později včleněna do vojenského výcvikového prostoru Prameny a nakonec ji buldozery zcela srovnaly se zemí. Mimo jiné tak byl zničen i barokní kostel archanděla Michaela.   

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 01. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu