Lovec a jeho oběť, Corey Knowlton zaplatil 8 milionů korun, aby mohl zabít nosorožce černého

Lovec a jeho oběť, Corey Knowlton zaplatil 8 milionů korun, aby mohl zabít nosorožce černého | zdroj: gametrails.org


Bohatý Američan zaplatil osm milionů, aby mohl zastřelit vzácného nosorožce

TÉMATA: zvířata | lovci |

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 05. 2015 | 09:45

Ostrou vlnu kritiky si vysloužil šestatřicetiletý texaský boháč Corey Knowlton, který si vydražil licenci na zastřelení vzácného černého nosorožce v Namibii. Ochránci zvířat se bouří, lovec se hájí tím, že odstřelem pomáhá přežití ohroženého druhu.

Právo na zabití zvířete vyšlo Knowltona na 350 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi osm milionů korun. "Namibie povoluje zabít pět kusů nosorožce, kterého je přitom ve volné přírodě odhadem jen asi 4000 až 5000 kusů," říká  ochránce zvířat Mark Memmott. Namibijské ministerstvo přírody a turismu uděluje licence jen k odstřelu velmi starých zvířat.

Země navíc čelí, jako mnoho jiných afrických států, útokům pytláků na svá chráněná zvířata. Efektivní ochrana je velmi drahá, a proto právě peníze z prodaných licencí by měly jít na zabezpečení přežití celého druhu a na ochranu před pytláky. Paradoxně tak střílení starých zvířat může zajistit život mnoha dalším, jenže i tak zůstává lovení divokých zvířat předmětem vášní a diskusí. "S tímto přístupem nebudeme nikdy souhlasit. Je mnoho jiných věcí, které bychom měli dělat, abychom ta zvířata ochránili," tvrdí ředitel Mezinárodního fondu na ochranu zvířat Azzedine Downes.

Střílení starých samců má ovšem údajně ještě jeden pozitivní efekt. Staří samci jsou největší kusy ve stádu a jsou také velmi agresivní. Velmi často napadají v soubojích mladší samce a dochází při nich ke smrtelným zraněním. "Nosorožci mají největšé úmrtnost na následky zranění ze soubojů ze všech savců na planentě. Celá polovina samců umírá kvůli zraněním ze souboje a také 30 procent samic," napsala v tiskovém prohlášení agentura, která licenci k odstřelu prodala.

Jenže ani tento argument se nedá podle ochránců zvířat přijmout. "Pokud si zaplatíte lov na člověka s tím, že peníze dáte na sociální účely, neudělá to z vás přece humanitárního pracovníka. A tím, že si koupíte právo na zastřelení jednoho z posledních velkých druhů zvířat, se z vás nestane ani ochránce přírody," oponuje Jeff Flocken z Mezinárodního fondu na ochranu zvířat.

Debaty se také vedou o tom, zda je vždy zabit jen starý samec a nemůže při střelbě dojít i k usmrcení jiného zvířete. Sám lovec Knowlton vyjmenovává tři možné scénáře, jak může lov dopadnout: "Pokud na nás nosorožec zaútočí a my máme jistotu, že je to ten správný kus, zabijeme ho. Pokud si jistí nejsme, snažíme se mu jít z cesty. Pokud cítíme, že mu nemůžeme uniknout, pak ho zabijeme." Může tedy nastat situace, kdy je lovec napaden zvířetem, které rozhodně není starý samec, a přesto ho zabije. 

Knowlton zabil nosorožce v přítomnosti štábu CNN. Nosorožce pronásledovali celý den a na konci na něj zaútočili. Knowlton ho zastřelil dalekonosnou puškou. "Zabít nějakého živého tvora je vždy emotivní záležitost. Cítil jsem uvnitř, že je to něco, čím nosorožcům pomáhám," dodává Knowlton. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 05. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu