válkaČeskoslovenskoobjevy

Bohatá vdova postavila pro zlé duchy sídlo se 160 místnostmi

Bohatá vdova postavila pro zlé duchy sídlo se 160 místnostmi
Zdroj: wikicommons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Závidíte hollywoodským celebritám jejich obrovská luxusní sídla? Pak byste měli vidět to, které nechala v americkém San José vybudovat bohatá dědička Sarah Winchesterová. V domě se 40 ložnicemi a 10 tisíci okny přitom nikdy nebydlela, postavila ho jen pro duchy, kteří prý pronásledovali její rodinu.

Crazy Eyes 17. června 2015

Abychom Sarah Winchesterové lépe porozuměli, je nutné zmínit Olivera F. Winchestera, významného amerického výrobce pušek – takzvaných winchestrovek. Sarah, rozená Lockwoodová-Pardeeová, se v roce 1837 vdala za jeho jediného syna Wiliama Wirta.

Když se manželům narodil první potomek – dcera Annie – přišla první rodinná tragédie. Děvčátko v pouhých pár týdnech zemřelo. Oba rodiče neštěstí natolik zdrtilo, že se rozhodli nikdy další děti nemít. Ve 43 letech zemřel Wiliam na tuberkulózu a Sarah zůstala sama. Zdědila poloviční podíl v rodinné společnosti, což jí zajišťovalo denní příjem srovnatelný dnes se zhruba půl miliónem korun.

Peníze ji ale šťastnou neudělali. Smrt jejích nejbližších s ní hluboce otřásla a začala být přesvědčená o tom, že je klan Winchesterů prokletý. Navštívila kvůli tomu dokonce spiritistu, který její domněnku potvrdil. Rodinu podle něj pronásledovali duchové všech, kteří zemřeli ranou z winchestrovky. Zoufalé ženě poradil, aby vybudovala sídlo pro sebe i tyto duchy. Kdyby s výstavbou přestala, zemřela by stejně jako její dcera a manžel.

Vdova podivnou radu poslechla a v kalifornském San José začala roku 1884 s výstavbou gigantické rezidence, kde se pracovalo nonstop 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Stavba se zastavila až o 38 let později, a to jen proto, že majitelka zemřela – ve spánku, na srdeční příhodu, v klidu svého domova v kalifornském Athertonu. Sídlo v San José jen pravidelně navštěvovala.

Dnes patří Tajemný dům Winchesterů, jak se sídlu říká, mezi kalifornské národní kulturní památky. Řada lidí popisuje, že při návštěvě domu vnímala silnou energii, nebo dokonce viděla tajemné mizící postavy. Jeden muž dokonce tvrdil, že v domě slyšel kladiva a stavební práce – jakoby dělníci dosud nepřestali pracovat a budovali sídlo dál.

Návštěva domu ale ohromí i ty, kteří na duchařské historky nevěří. Sídlo má 160 místností, z toho 40 ložnic, dva sklepy, 47 krbů, 10 000 oken… To však není zdaleka všechno. Některá schodiště totiž nikam nevedou, dveře se otevírají do prázdného prostoru a řada oken do zdí. Nechybějí ani tajné chodby. Dům je bludištěm i pro ty, kteří v něm pracují. I oni často využívají k orientaci plánek.

Existují dvě teorie týkající se bizarního rozvržení domu. Jedna tvrdí, že se majitelka snažila zmást ony mstivé duchy. Druhá, méně populární verze, praví, že bohaté vdově prostě a jednoduše chybělo architektonické vzdělání, a tak by tyto zvláštnosti mohly být obyčejnými konstrukčními chybami.

Další články

Zavří­t reklamu