Nejodlehlejší místo na světě se nazývá bod Nemo.

Nejodlehlejší místo na světě se nazývá bod Nemo. | zdroj: allthatsinteresting.com


Bod Nemo, nejodlehlejší část světa, kde se nejbližší lidé nacházejí ve vesmíru

TÉMATA: oceány | pustiny | zvuky

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 12. 2018 | 08:00

Bod Nemo se nachází přes tisíc kilometrů od jakéhokoliv obydleného místa. Je to naprostá vodní pustina a je to místo, kde nejbližšího člověka potkáte na oběžné dráze.

Když se řekne uprostřed ničeho, tak to je přesně ten výraz, který sedí na bod Nemo. Nachází se na souřadnicích 8°52.6′ severní šířky 123°23.6′ západní délky. Je to uprostřed oceánu, nejbližší pevnina je ostrov Pitcairn a Velikonoční ostrov. Nejbližší lidé se nenacházejí na Zemi, ale na vesmírné stanici ISS. Ta přelétává nad bodem Nemo ve výšce 258 mil, což je mnohem blíže, než jak daleko se nachází jakýkoliv ostrov.

Co víc, na bod Nemo nikdy nezavítal žádný živý člověk, žádná loď tudy nikdy neplula. Jeho existenci má „na svědomí“ inženýr a výzkumník Hrvoje Lukatela, který za pomoci počítačového programu stanovil právě toto místo jako nejodlehlejší od jakékoliv pevniny.

Bod Nemo se nachází v oblasti s nejnižší biologickou aktivitou. To je překvapivé, protože by se zdálo, že bez přímého vlivu člověka by se fauně a flóře v oceánu mělo dařit a měl by jen kypět životem. V roce 1997 ale vědci zachytili podivné podvodní zvuky vycházející z tohoto regionu. Byly to nejhlasitější zvuky, jaké kdy byly zachyceny v dané oblasti.

Zvuky zachytily podvodní mikrofony vzdálené 3000 mil. Vědci přemýšleli, co velkého by mohlo vytvářet takto silné zvuky. Mohla by to být velryba nebo nějaký jiný mořský tvor? Nikdo na nic nepřišel, tedy kromě přezdívky. Zvuku se začalo říkat The Bloob. Podle všeho to byly zvuky, které vydávaly ohromné ledovce lámající se navzájem. Jisté to ale není.

Tam, kde selhala věda, nastoupili sci-fi nadšenci a konspirátoři. Známý autor hororů H. P. Lovecraft umístil do této lokality město R’yleh, kde pod mořem sídlí děsivé monstrum Cthulhu. Zajímavé je, že Lovecraft o monstru psal v roce 1928, tedy mnohem dříve, než byly zachyceny ony zvuky.

Bod Nemo je také známý jako hřbitov vesmírných lodí. Pokud je potřeba, aby nějaký satelit nebo vesmírná loď dopadly na Zemi, není lepší místo než bod Nemo. Není nejmenší šance, že by při dopadu byl kdokoliv zraněn, vždyť tisíce kilometrů kolem není ani živáčka. A tak je tamní mořské dno poseté zbytky raket, satelitů a dalších vesmírných zařízení.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 12. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu