válkaČeskoslovenskoobjevy

Bobby Leach sjel Niagarské vodopády, zemřel, když uklouzl na slupce od pomeranče

Bobby Leach sjel Niagarské vodopády, zemřel, když uklouzl na slupce od pomeranče
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Niagarské vodopády lákaly ke skoku mnoho odvážlivců a dobrodruhů. Jedním z nich byl i Bobby Leach, který byl prvním mužem, co dokázal z vodopádů skočit v sudu. Nebo přesněji v kovové rakvi.

Tomáš Chalupa 18. ledna 2019

Bobby Leach byl britský cirkusák a kaskadér, tedy přesně typ dobrodruha, který se hodil na podobnou záležitost. Nebyl prvním člověkem, který z Niagarských vodopádů skočil, tím byl v roce 1829 Sam Patch. Byl následován třiašedesátiletou učitelkou Anne Taylorovou z Auburnu, která se do vodopádů vrhla ve dřevěném sudu. Odvážný kousek absolvovala na své narozeniny a přežila. „Nikdo už by nikdy neměl tohle zkoušet,“ prohlásila, když ji celou zkrvavenou vytáhli ze sudu. A měla pravdu, na vodopádech našlo smrt přes 5000 lidí, někteří z nich byli sebevrazi, ale byla mezi nimi i spousta těch, kteří chtěli z riskantního podniku vyváznout živí.

Bobby Leach chtěl svůj skok také přežít. Bylo 25. července roku 1911. Po Taylorové se nikomu dalšímu nepodařilo z vodopádů skočit a tento stav trval už deset let. Leach si nechal postavit speciální kovový tubus. Když do něj lezl, jistě ho napadlo, jestli to náhodou nebude jeho rakev. Skok, nebo spíše pád, však přežil, ale strávil po něm půl roku v nemocnici. Zlomil si mimo jiné obě kolena a čelist. Svůj titul prvního muže, který zdolal vodopády v sudu, ovšem získal. Byl profesionálním kaskadérem, pracoval u známého zábavního magnáta T. J. Barnuma, na nebezpečí byl zvyklý. Jeho úspěch mu vynesl velkou pozornost, dokonce takovou, že uspořádal turné po Spojených státech, Kanadě a Velké Británii. Všichni ho chtěli vidět a poslouchat jeho příběh. Stal se svého druhu celebritou.

Ve svých šedesáti letech se na Niagaru vrátil, s úmyslem si zaplavat v divoké řece. Málem se utopil, kdyby ho nezachránil jeden z dalších účastníků. V roce 1926 se vydal na Nový Zéland, aby zde podnikl další přednáškové turné. Po jedné z přednášek se vracel do svého apartmánu na Princess Street. Po cestě uklouzl na pomerančové slupce. Zlomil si nohu a skončil v místní nemocnici. Zlomenina se ale zanítila a rozvinula se v gangrénu. Lékaři museli Leachovi amputovat nohu. Jeho zdraví se ale po operaci prudce zhoršilo a nedlouho poté zemřel. Byl to banální konec světově proslulého dobrodruha.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu