válkaČeskoslovenskoobjevy

Bludný Holanďan není loď duchů, ale fata morgána

Bludný Holanďan není loď duchů, ale fata morgána
Zdroj: allthatisinteresting.com

V 18. století vznikla nesmrtelná legenda o lodi zvané Bludný Holanďan. Tajemná loď duchů, přinášející zkázu a zjevující se za silných bouří, děsila námořníky po 250 let. Neexistuje ale jediný důkaz, že by taková loď skutečně existovala.

Tomáš Chalupa 27. srpna 2019

V roce 1641 naložil kapitán Hendrick van der Ecken, přezdívaný „Holanďan“, svou loď kořením, látkami a hedvábím a vypravil se s nimi z Indie do Amsterdamu. Když jeho loď plula kolem Mysu dobré naděje, zastihla ji silná bouře. Námořníci čekali, že kapitán nařídí návrat do bezpečnějších vod, než se bouře přežene, ale Ecken naopak hnal svou loď dále do bouře. Podle některých byl v tu dobu na mol opilý, podle jiných jednoduše zešílel. Loď šla ke dnu i s celou posádkou a z její tragédie vznikla pověst o Bludném Holanďanovi. Tajemná loď duchů, která se objevuje za bouří nebo v mlhách, aby opět beze stopy zmizela.

Od té doby se Bludný Holanďan objevil v mnoha románech, světový věhlas mu ale dala až stejnojmenná opera Richarda Wagnera. Velkou pozornost vzbudil také princ Jiří, budoucí anglický král Jiří V. Se svým starším bratrem Victorem se 11. června roku 1881 plavili na HMS Bacchante kolem Austrálie. Jejich plavba měla trvat celkem tři roky. Posádka ve čtyři hodiny v noci viděla světla patřící neznámé lodi. Když ale připlula Bacchante na místo, po lodi nebylo ani památky. Námořník, který světla ohlásil, navíc spadl ze stěžně a zabil se. Na lodi se začalo ihned mluvit o Bludném Holanďanovi.

Podobných pozorování byla celá řada. V roce 1939 obyvatelé Kapského města spatřili loď plující pod plnými plachtami, která ale za pár momentů zmizela. Kapitán německé ponorky spatřil loď duchů v Suezském průplavu. Mnoho dalších posádek i jednotlivců tvrdilo, že spatřili podivná plavidla, která ale za moment zmizela beze stopy.

Podle vědců je na vině fenomén zvaný fata morgána. Ten je sice spjat hlavně s pouští, ale moře je ještě daleko vhodnější prostředí pro tento úkaz. V podstatě vinou odrazu světla mohou lidé spatřit lodě, které se nacházejí za horizontem. Díky zakřivení Země, teplotní inverzi a odrazů světelných paprsků od hladiny moře vznikají přeludy, kdy lze vidět obraz vzdáleného objektu zrcadlící se ve vzduchu atmosféry. Tento jev přiblíží i velmi vzdálené objekty a umístí je před udivené zraky pozorovatelů, ty se ale ve skutečnosti nachází mnohem dál. Někdy se před pozorovateli objeví celá loď, která jako by se vznášela ve vzduchu. Za celou rozsáhlou legendou o Bludném Holanďanovi tak stojí hlavně fyzika a optické klamy.

Další články

Zavří­t reklamu