válkaČeskoslovenskoobjevy

Bloody Mary: kdo byla žena, podle níž se jmenuje proslulý vyprošťovák?

Bloody Mary: kdo byla žena, podle níž se jmenuje proslulý vyprošťovák?
Zdroj: imgarcade.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Mezi jeden z nejslavnějších koktejlů patří bezpochyby Bloody Mary – pikantní drink z vodky a rajčatové šťávy. Jen když vyslovíte jeho název, zní to řízně a věští to jisté nebezpečí, neboť kromě opice si podle lidových pověr k sobě můžete přivolat také ducha jedné nešťastné ženy. Kdo vlastně byla krvavá Marie, podle níž dostal temně rudý nápoj své jméno?

tyrion 9. srpna 2015

Těžko říci, kdo vlastně jako první recepturu tohoto nápoje vymyslel, neboť o jeho původu kolují různá tvrzení. K autorství se přihlásili jak americký barman Ferdinand Petiot, jenž naléval drinky americkým prezidentům i nechvalně proslulému gangsterovi Franku Costellovi, tak také americký herec a komik George Jessel. První zmínka o Bloody Mary spolu s receptem vyšla v roce 1939 v novinách New York Herald Tribune pod titulem: „Nejnovější lomcovák George Jessela, který má pozornost městských pisatelů, se jmenuje Bloody Mary: napůl rajčatový džus, napůl vodka, to vše řízlé tabascem“.

Koktejl Bloody Mary

Koktejl Bloody Mary

Také název „Bloody Mary“ se spojuje s vícero osobami. Dříve si ho někteří dávali do souvislosti s hollywoodskou hvězdou Mary Pickfordovou, která byla velmi slavná právě v době vzniku tohoto drinku. Sám Petiot však tvrdí, že svůj nápoj pojmenoval po jedné servírce, která obsluhovala v baru Buclet of Blood (Vědro krve) v Chicagu a jíž žádný ze zákazníků neřekl jinak než Bloody Mary.

Podle jiné teorie vznikl prý název opileckým přebreptem, když si někteří štamgasti objednávali v Petiotově baru v Paříži vodku nazvanou Vladimir podle Vladimíra Smirnova, někdejšího majitele lihovaru a vodky značky Smirnoff.

Ovšem nejčastěji se název koktejlu přisuzuje anglické královně a fanatické katoličce Marii I. Tudorovně (1516 – 1558). Ta si svůj přídomek Krvavá vysloužila za to, že nechala na hranici upálit 300 protestantů, kteří odmítli přestoupit ke katolické církvi. Jejím otcem byl neméně krutý král Jindřicha VIII., který nechvalně proslul tím, že posílal na popravčí špalek své manželky, jakmile se mu znelíbily.

Marie I. Tudorovna

Marie I. Tudorovna

Marie byla dcerou z jeho prvního manželství s Kateřinou Aragonskou, po jehož zneplatnění byla dívka prohlášena za nemanželskou a vyloučena tak z možnosti nástupnictví na trůn. Osud tomu však chtěl, že ji parlament v roce 1553 jmenoval anglickou královnou. Jak se ale vzápětí ukázalo, jablko nepadlo daleko od stromu, a Marie, která byla od dětství svědkem, jak její otec posílá na smrt řadu svých protivníků včetně manželek, prosazovala se stejnou tvrdostí a urputností svoji katolickou reformu. Nejen kvůli tomu byla ve své zemi čím dál nepopulárnější. Uškodilo jí i to, že si vzala španělského prince Filipa a zatahovala Anglii do válek, které Španělsko vedlo. Kolovaly pak o ní všelijaké fámy, přiživované jejími potraty a falešným těhotenstvím. Tak moc si přála přivést na svět budoucího dědice anglického trůnu, že její psychika oklamala tělo, které začalo mít opravdové příznaky těhotenství – Marie přestala menstruovat, narostlo jí břicho, trpěla ranními nevolnostmi. Jenže pak ne a ne porodit a břicho stejně jako nadšení natěšeného národa nakonec splasklo. Když se to stalo i podruhé, začali si lidé o ní šeptat, že novorozeňata zabila. Marie zemřela bezdětná a nezbylo jí než před svou smrtí ustanovit budoucí královnou Anglie svoji nenáviděnou protestantskou sestru Alžbětu.

S Krvavou Mary se pojí také pověra, že jejího ducha lze přivolat a pak se zjeví na zrcadle.

S Krvavou Mary se pojí také pověra, že jejího ducha lze přivolat a pak se zjeví na zrcadle.

Po Mariině smrti pověst o její krutosti získala další krvelačný rozměr o historky, které ji zobrazovaly jako vražedkyni mladých dívek, v jejichž čerstvé krvi se koupala, aby si uchovala věčné mládí. Podobný příběh, jak víme, se pojil i s uherskou hraběnkou Alžbětou Báthory, přezdívanou Čachtická paní.

Některé legendy Marii líčily dokonce jako marnivou ženu, která byla tak posedlá svým obrazem v zrcadle, až v něm byla její duše navždy uvězněna. Od toho se pak odvíjela lidová pověra, v níž se traduje, že kdo začne jméno Bloody Mary vyvolávat v potemnělé koupelně, zjeví se mu její duch v zrcadle. Tvář či tělo bude mít potřísněné krví a může provádět strašlivé věci – křičet, proklínat vás, vysávat vám krev, vcucnout vaši duši do zrcadla, vyškrábat vám oči! Po takovém hororovém zážitku by si slabší duše zřejmě hnedle daly panáka. Garantujeme vám však, že pokud to s popíjením alkoholických drinků za teplých letních večerů nepřeženete, podobné delirium vám nehrozí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu