válkaČeskoslovenskoobjevy

Blondýny a vysoké nebrat! Přečtěte si absurdní pravidla, podle kterých se přijímaly ženy do práce

Blondýny a vysoké nebrat! Přečtěte si absurdní pravidla, podle kterých se přijímaly ženy do práce
Zdroj: vintag.es

V roce 1920 vyšel v americkém časopisu článek, který měl sloužit jako rádce pro všechny podnikatele a zaměstnavatele. Jeho šest pravidel jim mělo ulehčit volbu během výběrového řízení.

Simona Knotkova 13. prosince 2016

Šest pravidel vyšlo v srpnu roku 1920 v American Magazine. Za jejich sepsáním stojí nejmenovaný manažer firmy, který tak údajně čerpal ze svých bohatých zkušeností. Pravidla při nabírání žen do pracovního poměru dnes ale vypadají silně diskriminačně a jejich autor se více než o dovednosti zajímal o vzhled.

Pod titulkem Proč nikdy nezaměstnávám ženy mladší třiceti let byla napsána následující pravidla:

1. Nikdy nenajímám ženy mladší třiceti let. Byznys pro muže není „část života“, byznys pro muže je život. Do naší společnosti hledáme ženy, které budou brát toto na zřetel.

2. Preferuji raději malé a podsadité ženy než ty vyšší. Obecně, menší nebo středně velcí lidé mají více vitality než ti velcí. Spousta lidí v tom se mnou nesouhlasí.

3. Preferuji brunetky nad blondýnami. Jsou méně temperamentní, méně přecitlivělé a více spolehlivé.

4. Vždy pozoruji koutky úst. Svěšené koutky značí u ženy chabé zdraví. Často také ukazují na sebelítost, tu nejvíce otupující lidskou emoci.

5. Dívám se na jejich vlasy, nehty a boty. Dívky, které se dostatečně nestarají o to, jak vypadají, se nebudou pořádně starat ani o svou práci.

6. Nikdy nenajímám dívku, která je draze oblečená. Dívka, která si díky otcovým či manželovým penězům nedělá žádné starosti, si pravděpodobně nebude dělat starosti ani s věcmi, které znamenají peníze pro nás.

Ženy na obrázku nejsou blondýny. Jistě jsou to tedy pilné pracovnice.

Ženy na obrázku nejsou blondýny. Jistě jsou to tedy pilné pracovnice.

Sečteno podtrženo: Malé upravené brunetky starší třiceti let měly místo jisté. K domácí plotně se však musely vrátit dvacetileté vysoké blondýny se zálibou v přepychovém šatstvu. Než se ale začnete nad podobnou absurditou smát, připomeňte si, že i dnes najdete spoustu zaměstnavatelů, které více než nabyté zkušenosti a dovednosti, zajímá váš vzhled. V některých ohledech se zkrátka pořád připodobňujeme nevyspělé společnosti ze začátku 20. století.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu