válkaČeskoslovenskoobjevy

Blíží se další extrémní geomagnetická bouře, lidstvo na ni není připraveno

Blíží se další extrémní geomagnetická bouře, lidstvo na ni není připraveno
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Vědci varují, že se množí důkazy o blížící se silné geomagnetické bouři. A lidstvo na ni není ani v nejmenším připraveno. Mohou být ohroženy systémy, které jsou pro naše přežití nezbytné.

Tomáš Chalupa 24. dubna 2019

V roce 1859 došlo k silné geomagnetické bouři, která měla za následek výpadek všech telegrafních sítí v Evropě i Americe. V roce 1989 silná bouře způsobila výpadky elektřiny v Quebecu a v roce 2003 v Malmö. To byly ale menší bouře, než jakou čekají vědci nyní.

Ta by se dala připodobnit spíše ke geomagnetické bouři, která se odehrála zřejmě někdy kolem roku 660 před naším letopočtem. Ta byla mimořádně silná a důkazy o ní našli vědci v sedimentech v Grónsku. „Pokud by taková bouře nastala dnes, měly by to velmi tvrdé důsledky pro naší společnosti,“ tvrdí Raimund Muscheler z Lundské univerzity.

Vědec zdůrazňuje, že podobná bouře dříve nebo později přijde a je potřeba s ní dopředu počítat. Vlády a politici ale podobné hrozby zatím naprosto ignorují. Všichni problém podceňují, protože není vůbec jisté, kdy nastane. Ale jakmile k tomu dojde, bude to mít katastrofální důsledky. Výpadky počítačových sítí, elektráren, dopravních navigačních systémů nebo satelitů budou znamenat výrazné komplikace a možná přinesou i ztráty na životech.

Muscheler připomíná, že k silným solárním bouřím dochází několikrát za tisíciletí, došlo k nim třeba v letech 775 a 994. Další se podle něj odehraje velmi pravděpodobně ještě v tomto století. Měli bychom se začít na tuto situaci připravovat, otázkou ovšem je, zda je to vůbec v našich možnostech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu