válkaČeskoslovenskoobjevy

Blesky málem zhatily misi Apolla 12, raketa je vytvořila sama

Blesky málem zhatily misi Apolla 12, raketa je vytvořila sama
Zdroj: livescience.com

Během startu rakety do ní narazily hned dva blesky, které narušily důležité systémy lodi. Ta přesto odstartovala a dosáhla svého historického cíle.

Tomáš Chalupa 11. února 2020

Psal se 14 listopad roku 1969 a z Kennedyho střediska na Floridě startovala raketa nesoucí kosmonauty mise Apollo 12. 59 vteřin před startem do lodi udeřily dva blesky. Tedy přesněji blesky vygenerovala vlastně sama loď, na jejímž povrchu vinou počasí vzniklo silné elektrické pole, které začalo ionizovat. Nedošlo tedy k úderu blesku z nebe, ale vzniku blesku přímo na povrchu lodi.

Systémy na lodi byly v tu chvíli uvedeny do stavu offline. Naštěstí posádka zareagovala bleskově, stejně jako inženýři ve vesmírném centru. Museli reagovat rychle, protože kontrolky svítily červeně, všechno vypadalo hrozivě a navíc na tuto situaci nebyli astronauti trénováni. Že by mohl do lodi vůbec kdy udeřit blesk, bylo doposud považováno za vyloučené. Ve středisku se problému věnoval John Aaron, jeden z letových kontrolorů. Ten přišel promptně s návrhem na celkový rychlý reset systému, který by mohl ve výsledku systémy znovu nahodit.

Celý proces proběhl v řádu sekund a systémy se skutečně podařilo obnovit. Celkové správné nastavení jednotlivých subsystémů pak proběhlo až na oběžné dráze podle předem připraveného manuálu. Když se Apollo 12 úspěšně vrátilo, byl pozměněn jeho emblém. Ten totiž znázorňoval loď Yankee Clipper. Pod něj byla dopsána slova K čertu s blesky, plnou parou vpřed!

Také Aaronova finta s restartováním systému se stala natolik populární v nerudovské komunitě, že dokonce existovala trika s nápisem „Try SCE to AUX“, což byl finální pokyn Aarona kosmonautům na palubě Apolla 12.

Podobná situace nastala později na sovětském Sojuzu, a to zřejmě hned několikrát. I zde se však starty nepřerušovaly a pokračovaly dál. Jak moc velké riziko blesky představují, na to se názory různí. Existují názory, že lodě by po ionizaci či blescích vůbec neměly letět, ale jak ukazuje praxe, jednoduše letěly.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu