válkaČeskoslovenskoobjevy

Blackout v New Yorku trval celý den, skončil rabováním

Blackout v New Yorku trval celý den, skončil rabováním
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 16 fotek+ 17 fotek

Uprostřed vlny veder vypadl v celém New Yorku elektrický proud. Celé město se propadlo do deprese a chaosu a z finančního centra se stalo město duchů.

Tomáš Chalupa 18. července 2020

Blackout nastal 13. července roku 1977 a výpadek trval celých 25 hodin. Došlo k němu poté, co blesk zasáhl jednu z rozvoden elektrického vedení ve Westchesteru. Je to velká náhoda, ale bohužel, stalo se. Jenže brzy blesky zasáhly na dvou dalších místech elektrické kabely a nakonec byla odstavena elektrárna Ravenswood 3. Město bylo bez proudu a ponořilo se do apokalyptické temnoty. Ve městě, které nikdy nespí, nesvítilo jediné okno, jediný neonový nápis, jediná lampa pouličního osvětlení.

Byla to neopakovatelná příležitost pro nejrůznější zloděje a gangy. Ulice se staly bitevním polem, kde se děly nejrůznější věci, a samozřejmě docházelo k rabování. Policie měla pohotovost, ale nemohla být všude. Kradla se luxusní auta burziánů z Wall Street, vloupání do obchodů a domů se počítala na desítky. Dva obytné bloky byly dokonce zapáleny. Jen v Brooklynu bylo vykradeno celkem 134 obchodů, 45 z nich bylo navíc zapáleno. Své majitele změnilo náhle nejméně 50 luxusních pontiaců z místního autosalonu. Jinde auta sloužila jako nástroj, jak se dostat do obchodu. Byly zaznamenány případy, kdy kradená auta najela přímo do výloh obchodů, jindy zase posloužila jako tažná zařízení, která odstranila zamčené a zamřížované dveře obchodů.

Když se druhý den podařilo zapnout proud, nacházelo se město v katastrofálním stavu. Celkem bylo poškozeno, vykradeno a vypáleno 1616 obchodů, bylo nahlášeno a uhašeno 1037 lokálních požárů a 3776 lidí bylo uvězněno. Byl to nejvyšší počet lidí zatčených za jedinou noc v celých dějinách New Yorku. Škody dosáhly výše 300 milionů dolarů, což je v dnešním přepočtu asi 1,2 miliardy dolarů. Blackout podobného rozsahu už se ve Spojených státech od té doby nikdy neopakoval.

Další články

Zavří­t reklamu