válkaČeskoslovenskoobjevy

Black Hawk Down: autentické záběry z krvavé mise v Somálsku

Příběh tajné mise v hlavním městě Somálska Mogadišu se dostal do povědomí veřejnosti oscarovým snímkem režiséra Ridleyho Scotta Black Hawk Down (Černý jestřáb sestřelen). Teprve po dvaceti letech se na veřejnost dostaly skutečné snímky z nešťastné operace.

Tomáš Chalupa 13. května 2015

Cílem vojenské operace Gothic Serpent v roce 1993 bylo zajmout somálského diktátora Mohameda Farraha Adida. Vše bylo naplánováno do nemenšího detailu. Do oblasti vjelo 12 terénních vozidel Humwee a přiletělo také 19 vrtulníků MH-60 Black Hawk. Cílem bylo obklíčit Adidův dům, zajmout diktátora, naložit jej do vozu a odjet. Zbytek jednotek měly evakuovat vrtulníky.

Všechno šlo zprvu jak po másle. Američané zajali Adida během pět minut a konvoj vozidel vyrazil na zpáteční cestu. Vojáci odlétali ve vrtulnících, operace končila. Pak ale jeden z vrtulníků dostal zásah, začal se otáčet a nakonec se zřítil do města. Piloti zemřeli, ale vojáci přežili. Začaly dlouhé a kruté obranné boje proti obrovské přesile Adidových milic. Aby toho nebylo málo, zřítil se i další vrtulník, tentokrát přežil jen pilot. Situace byla ještě horší a velení chtělo pilota prostě odepsat, protože nebylo možné ho zachránit. Dva elitní snajpři z týmu Delta se nabídli, že ho budou krýt palbou, dokud nedorazí záchrana. Byla to sebevražedná mise, protože proti davu ozbrojenců se nemohli dlouho udržet. Oba zahynuli, pilota vzali Adidovy jednotky do zajetí.

Situace byla kritická také v místě, kde se bránila posádka prvního sestřeleného vrtulníku. Z bojů kolem místa havárie se vyklubala největší a nejkrvavější bitva americké armády od Vietnamu. Zemřelo 19 vojáků, další byli zraněni. Ztráty na straně Somálců byly mnohem větší a nikdo je přesně nespočítal, zřejmě to bylo více než 1000 lidí. Americký prezident Bill Clinton byl z masakru v šoku a nařídil urychlené stažení všech amerických vojsk ze Somálska.

Válečný veterán David Snelson a jeho žena se zasadili o to, aby trosky vrtulníku byly odvezeny do USA. Museli z vlastní kapsy zaplatit místní Al-Káidě a milicím Shabab. Díky jejich snažení jsou pedály, rotor a další součásti vrtulníku vystaveny v Muzeu speciálních operací ve Fayetteville v Severní Karolině. Nyní se v televizi objevilo několik autentických záběrů z operace i ze samotného sestřelení vrtulníku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu