válkaČeskoslovenskoobjevy

Bizarní tradice prodlužování lebek zřejmě pochází z Číny

Bizarní tradice prodlužování lebek zřejmě pochází z Číny
Zdroj: ancientpages.com

Podle nejnovějších výzkumů lidé v Číně prováděli prodlužování lebky už v dobách před 12 tisíci lety. Prodlužování lebek byla tradice v některých prehistorických kulturách, ale zdá se, že její původ pramení právě z oblasti říše středu.

Tomáš Chalupa 24. srpna 2019

Ostatky lidí s prodlouženými lebkami byly nalezeny na neolitickém nalezišti Houtaomuga na severu Číny. Kostry byly staré 12 tisíc let. Byli to muži, ženy i děti, většinou z dobře postavených rodin, protože kolem nich byly pohřbeny nejrůznější předměty.

Vědci vzali lebky a podrobili je skenování na počítačové tomografii. Jedenáct z nich jevilo nepochybné znaky prodlužování. Prodlužování lebek se dělo u novorozeňat, kdy byly jejich lebeční kosti ještě velmi měkké. Provádělo se to velmi primitivními a bolestivými metodami. Lebka byla silně stisknuta rukou a pak omotána látkami či na ní byly umístěny tvrdé předměty, jako desky a podobně. Mít podlouhlou a zdeformovanou lebku bylo v určitých společnostech znakem vysokého sociálního statusu.

Nálezy prodloužených lebek se netýkají jen Číny. Byly nalezeny také v některých dalších částech Asie a také v Austrálii. V Americe se k této praxi uchylovali lidé někdy před 8000 lety. V Evropě k němu docházelo zřejmě jen zřídka, a to zejména ve východních částech kontinentu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu