válkaČeskoslovenskoobjevy

Bizarní porodní přístroj měl rodit děti pomocí odstředivé síly

Bizarní porodní přístroj měl rodit děti pomocí odstředivé síly
Zdroj: amusingplanet.com

Rodit děti není úplně pohodlná a bezbolestná věc. Teď si ale představte, milé dámy, že se u toho ještě točíte tak, aby byla vyvolána odstředivá síla. Přesně takový princip byl u přístroje, který si v roce 1965 patentovali George a Charlotte Blonsky.

Tomáš Chalupa 3. června 2020

Celý aparát (oficiálně se jmenoval Apparatus for Facilitating the Birth of a Child by Centrifugal Force) byl vlastně jeden velký otočný stůl. Rodička v něm ležela na zádech a nohy měla připevněné k okraji stolu. Pak se stůl roztočil, čímž vznikla odstředivá síla. Ta měla pomoci velmi rychle dostat dítě z břicha ven. Protože dítě mělo podle předpokladu z matky doslova vylétnout, musela mít žena mezi nohama upevněnou speciální síť, do které by byl novorozenec zachycen.

Zní to sice celé děsivě, ale manželé Blonsky v popisu svého vynálezu mluvili o bezbolestné pomoci ženám – rodičkám. Ty podle nich nemají správně vyvinuté svaly, kterými by mohly dítě vytlačit ven. Moderní ženy podle nich pánevní svaly příliš netrénují, většinou ani nemají kde a jak a celkově jsou tak pro porod málo vybaveny. Úsek porodu, kdy žena intenzivně tlačí, je tak podle nich nutné zkrátit a překonat komplikace právě použitím odstředivého aparátu. Žena vlastně jen leží, točí se a dítě vyletí samo.

Jenže nevyletí, jak prokázal experiment z roku 2014. Na výstavě v Dublinu sestrojili přesný model stroje včetně zvonečku, který měl zazvonit, když dítě vypadlo do sítě (to zřejmě pro případ, že by si toho snad nikdo nevšiml). Podle všeho by odstředivá síla musela být mnohem vyšší, stůl by také musel rotovat mnohem rychleji, aby vůbec nějak ovlivnil porod. Ovšem to se nikdo nikdy nedozvěděl, protože patent nikdy nedošel skutečné realizace. Celý vynález jen získal v roce 1999 speciální Ig Nobelovu cenu, což je satirické ocenění pro „vynálezy, které lidi nejprve rozesmějí a pak přimějí přemýšlet“.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu