válkaČeskoslovenskoobjevy

Kámen s masem uvnitř: bizarní mořský živočich je v Chile oblíbenou pochoutkou

Kámen s masem uvnitř: bizarní mořský živočich je v Chile oblíbenou pochoutkou
Zdroj: blogs.scientificamerican.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Na pobřeží v Chile a Peru tráví své dny jeden z nejpodivnějších živočichů na světě. Kdybyste kolem něj prošli, možná byste si ho ani nevšimli. Na první pohled vypadá jak obyčejný kámen, tak dokonale splývá s kamenitým okolím. Jenže kdybyste si na něj stoupli, pukl by a vyvrhl krvavě rudé vnitřnosti!

Markéta Oderská 19. února 2019

Odborně se nazývá Pyura Chilensis, ale lidově se mu říká žijící kámen. Připomíná totiž kámen s orgány, svaly a kůží uvnitř. Patří do podkmene pláštěnců, neboť jeho tělo obklopuje tuhý plášť (tunica), tvořený polysacharidem tunicinem.

Kromě svého bizarního vzhledu udivuje tento tvor také reprodukčními schopnostmi. Narodí se sice jako samec, ale v pubertě se mu ještě začnou vyvíjet ženské pohlavní orgány a stává se z něj hermafrodit. K plození tak prakticky nepotřebuje jiného jedince, oplodní se sám tím, že do mořské vody vyloučí současně spermie i vajíčka, které se při troše štěstí setkají a vytvoří „úrodný mrak“, z něhož vzejde pulcům podobné potomstvo.

Navzdory červenému zbarvení je krev žijícího kamene čirá. Je ovšem schopna na sebe vázat neuvěřitelné množství vanadu, což je poměrně vzácný kov, jenž člověk používá k výrobě speciálních slitin a průmyslových katalyzátorů. Bylo zjištěno, že žijící kámen ho má v krvi desetmilionkrát víc než okolní mořská voda! Přitom pro jiné živočichy je poměrně malé množství tohoto těžkého kovu již toxické. Záhadou je, k čemu jej tenhle tvor vlastně využívá.

I přes vysoký obsah vanadu, jenž může v určitém množství způsobit člověku poškození jater, je maso tohoto živočicha v Chile oblíbenou pochoutkou, která se vyváží třeba do Japonska nebo Švédska. Ač nevypadá zrovna vábně a páchne po jódu, konzumuje se dokonce i syrové a znalci jeho chuť popisují jako jemně nahořklou a mýdlovou. Inu, proti gustu žádný dišputát.

https://www.youtube.com/watch?v=Ot-_xTDJgVI

Další články

Zavří­t reklamu