válkaČeskoslovenskoobjevy

Bizarní milostný život Alberta Einsteina: incest i seznamy příkazů

Bizarní milostný život Alberta Einsteina: incest i seznamy příkazů
Zdroj: gettyimages

Albert Einstein byl světově uznávaný génius a možná nejchytřejší člověk své doby. Ovšem život s ním nebyl vůbec jednoduchý, dokonce by se dalo říct, že to byl teror.

Tomáš Chalupa 12. června 2018

První Einsteinovou ženou byla srbská matematička Mileva Maričová. Einstein byl jejím intelektem i krásou z počátku uchvácen. Celkem jí napsal na 1400 dopisů. Z nich je dobře patrné, jak se jejich vztah po svatbě roku 1903 proměnil. Mnoho z dopisů obsahovalo spíše informace o jeho vědeckých úspěších a teoriích, na kterých pracoval. Ale je mezi nimi i značně bizarní seznam toho, co Einstein po své ženě požaduje:

„A) Budeš udržovat v čistotě a pořádku veškeré mé oblečení. Jídlo chci mít podávané třikrát denně do mého pokoje. B) Vzdáš se veškerých kontaktů se mnou vyjma těch, které budou nezbytné pro společenské akce. Nečekej ode mě žádnou lásku. Můj pokoj nebo ložnici opustíš bez protestů vždy hned, jak ti to přikážu.“

V průběhu tohoto manželství se Einstein stále více sbližoval se svou sestřenicí Elsou Einsteinovou. V roce 1919 se rozvedl s Mariou a prakticky hned po rozvodu si vzal Elsu. I přes to, že se oba znali odmala, se jejich vztah ubíral podobnými cestami jako Einsteinův předchozí vztah s Marií. Lásku vystřídalo opovržení, příkazy a krutost. Einstein měl také spoustu mladých milenek, o čemž Elsa samozřejmě věděla a trpně to snášela.

Elsa a Albert Einsteinovi při návštěvě Japonska v roce 1922.

Elsa a Albert Einsteinovi při návštěvě Japonska v roce 1922.

Dokonce se Einstein nechal pobláznit Elsinou dcerou z prvního manželství Ilsou. Ta ale v roce 1933, kdy už Einsteinovi žili ve Spojených státech amerických, onemocněla rakovinou. Elsa za ní přicestovala do Paříže a starala se o ni v jejích posledních dnech. Po návratu domů začaly i ji samou sužovat vážné zdravotní problémy. Einstein se však místo toho, aby byl oběma ženám v těžkých chvílích oporou, pohroužil do své vědecké práce. Autor jedné z životopisných knih Walter Isaacson o Einsteinovi napsal: „Kdykoliv byl vystaven potřebě projevit emoce k druhým, raději utíkal do objektivního světa své práce.“ Přesto, když Elsa zemřela, Einstein byl hluboce pohnut, a dokonce plakal. Bylo to zřejmě poprvé v jeho dospělém životě.

Slavný matematik nebyl schopen běžného citově založeného vztahu k ženám. Jeho emoce, pokud vůbec nějaké byly, zůstávaly hluboce skryty. Je otázka, jak moc za to Einstein mohl. Měl geniální mozek, ovšem Bůh mu ubral po jiných stránkách. Jednomu svému známému napsal: „Co obdivuji na tvém otci, je to, že zůstal celý život s jednou ženou. To je projekt, ve kterém jsem dvakrát hrubě selhal.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu