válkaČeskoslovenskoobjevy

Bizarní letecká katastrofa: letadlo řídil malý chlapec, zatímco se piloti bavili!

V dnešní době není o bizarní a zároveň tragické letecké nehody nouze. Na žebříčku těch opravdu nepochopitelných je také zkáza Airbusu A310 Aeroflotu, který se zřítil poté, co pilotáž převzal malý chlapec. Vyšetřovatelé dlouho nemohli uvěřit tomu, co slyšeli na nahrávce z černé skříňky.

Tomáš Chalupa 7. května 2019

K tragickému letu došlo 23. března 1994. Airbus A310 se 63 cestujícími na palubě letěl z Moskvy do Hongkongu. Na palubě byli kromě kapitána Danilova jeho zástupce Kudrinski a druhý pilot Piskarev. V noci, když letadlo letělo nad Sibiří a za řízením byl Kudrinski, přivedl jejich strýc Makarov, rovněž pilot aerolinek, do pilotní kabiny dvě děti. Byl to patnáctiletý Kudrinského syn Eldar a dcera Jana. Pak Kudrinski řekl osudnou větu: „Víš co, pojď, sedni si na moje místo, chceš?“ Vyšetřovatelé katastrofy byli v naprostém šoku, když slyšeli z nahrávky tuto větu. Neexistuje nic, co by něco podobného omlouvalo, a je to porušení všech předpisů. Přesto do sedadla pilota usedla malá Jana.

Kudrinski nechal zapnutého autopilota, takže Jana ve skutečnosti nemohla letadlo řídit. Jana si vyzkoušela mírně naklonit letadlo a pak pustila nadšeného Eldara. Ten zabral za knipl trochu víc. Letadlo řízené autopilotem se nechtělo odchýlit od kurzu, a tak šla páka hodně ztuha. Eldar se snažil letadlo naklonit, zatímco si všichni dospělí povídali s malou Janou. Pak se ozvala druhá, ještě děsivější věta: „Proč to letadlo zatáčí?“ Piloti okamžitě začali věnovat pozornost letadlu, ale už bylo pozdě.

Letadlo už bylo v náklonu 45 stupňů. V kabině se rozezvučely výstražné signály. Kudrinski se teprve tehdy začal dotazovat Eldara, co se děje, ten samozřejmě tvrdil, že neví. Kudrinski se mu snažil radit, co má dělat. Letadlo se začínalo přetáčet, odstředivá síla a šok znemožnily Eldarovi opustit sedadlo, přestože jeho otec na něj zoufale volal, ať odejde dozadu. V kokpitu panoval dokonalý zmatek a letadlo se nezadržitelně řítilo k zemi.

Kudrinskému se sice nakonec podařilo dostat do sedadla, ale už bylo pozdě. Letoun se ještě naposledy vzepjal v téměř kolmém letu vzhůru, ale pak spadl střemhlav dolů. Piloti bojovali do poslední chvíle a Kudrinski pořád volal na Eldara, který byl stále v pilotní kabině: „Běž pryč, všecko je v pořádku.“ Letadlo dopadlo na zem a nikdo nepřežil.

Vyšetřování ukázalo, že příčinou sice bylo hlavně to, že letadlo pilotoval Eldar, ale také to, že autopilot nefungoval správně. Když na knipl Eldar tlačil, aby se pokusil letadlo mírně naklonit, autopilot se vypnul. Piloti o tom nic netušili a spoléhali, že letadlo řízené autopilotem zatáčet nemůže.

Přestože tedy příčiny nakonec byly i technického rázu, hlavní problém nastal v tom, že piloti nechali řídit letadlo malé děti. Stálo to život všech lidí na palubě.

Další články

Zavří­t reklamu