válkaČeskoslovenskoobjevy

Bitva gigantických robotů se blíží: Kurata přijal výzvu Megabota

Pojmy jako Mech Warrior nebo Battletech dlouho spadaly jen do kategorie filmů a počítačových her. Nyní se ale souboje obrovských, lidmi ovládaných robotů stanou skutečností. Japonský výrobce speciálních bojových robotů Kurata přijal výzvu americké společnosti, která nasadila Megabota. Boj se povede do eliminace jednoho ze soupeřů.

Tomáš Chalupa 10. července 2015

Roboti Kurata jsou světovou raritou. Japonsko je jedinou zemí, kde se vyrábějí skuteční roboti, které ovládají lidé přímo v jejich kokpitu. Prakticky jde o naplnění vize obřích mechanických strojů bojujících v aréně. Postavení firmy Sudobashi Heavy Industry a jejích robotů Kurata je prakticky neotřesitelné a nikde na světě nemají konkurenci.

To se ovšem změnilo, když americká firma US Robotics představila stroj MegaBot a krátkým videem vyzvala majitele firmy Kogoru Kuratu, aby se jeden z jeho strojů s MegaBotem utkal. Všeobecně se mělo za to, že Japonci boj odmítnou. Poměrně neznámá firma si podle všeho jen chtěla udělat jméno, zejména poté, co selhal její projekt, financovaný na Kickstarteru. Japonci neměli v podobné bitvě co získat. Jenže k překvapení všech Kurata odpověděl: „Přijímám výzvu. Velcí bojoví roboti patří k japonské kultuře, nemůžeme nechat jiný národ vyhrát. Američané jen postaví něco velkého a nacpou do toho zbraně.“

Jenže ani japonský stroj Kurarta (ano, jméno má po řediteli firmy) není žádný mírumilovný drobeček. Operátor v kokpitu řídí čtyřtunové monstrum o výšce 3,5 metrů. Pohybuje se na kolech a je vyzbrojen kanonem a dalšími zbraněmi. MegaBot je však ještě větší. Na výšku má 4,5 metrů a váží 6 tun. Vypadá jako chodící tank. I on má ve výzbroji dva kanony. Jak ale upozorňuje Kurata, bojovat se bude beze zbraní, jednoduše na pěsti.

Historicky první souboj dvou lidmi ovládaných obřích robotů se má konat příští rok, protože tým MegaBota potřebuje nějaký čas na testování a vylepšování svého stroje. Podle některých komentářů půjde o revoluční počin, který odstartuje nové sportovní odvětví, jiní spíše sázejí na to, že to bude ohromná zábava. Je zde ale určité riziko, protože při boji robotů nablízko může dojít ke zranění pilotů, přestože jsou samozřejmě chráněni bezpečnostními pásy a dalšími prvky. Tady to nebude jen nějaká propagační šťouchaná, tohle bude opravdový duel velkých mechů. Všeobecně je favorizován Kurata, protože má ve výrobě těchto strojů tradici a jeho robot má zjevnou technologickou převahu. Fandové MegaBota zase upozorňují na jeho robustní konstrukci a hmotnost, která může být rozhodujícím faktorem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu