válkaČeskoslovenskoobjevy

Bitva flotily proti jediné lodi neměla žádné padlé, tak začala konvicová válka

Bitva flotily proti jediné lodi neměla žádné padlé, tak začala konvicová válka
Zdroj: unsplash.com

David proti Goliáši, tak by se dal popsat námořní střet mezi tříčlennou flotilou Svaté říše římské a jedinou válečnou lodí. V této podivné bitvě byl vypálen jediný výstřel a jedinou obětí byla velká konvice.

Tomáš Chalupa 5. května 2021

Ke konfliktu došlo v roce 1784. Tehdy bylo území zahrnující dnešní Lucembursko a Belgii kompletně pod nadvládou Španělska. Sousední Nizozemsko původně také patřilo Španělům, ale už v minulosti si dokázali vybojovat nezávislost v dlouhé a krvavé válce. I když bylo Nizozemsko samostatné, stále nemělo urovnáno některé územní spory s Habsburky, kteří vládli jak ve Španělsku, tak především ve Svaté říši římské. Šlo zejména o řeku Šeldu. Nizozemci uzavřeli řeku pro plavbu, což silně zasáhlo belgické přístavy a do habsburské poklady nepřitékalo tolik peněz, co v minulosti. Josef II. proto žádal, aby Nizozemci z řeky odstranili všechny bariéry a lodě mohly volně plout. To se ovšem nestalo.

Thumbnail # Na nebi nad Norimberkem (ne)proběhla ve středověku velkolepá bitva
Mohlo by Vás zajímat:

Na nebi nad Norimberkem (ne)proběhla ve středověku velkolepá bitva

Josef II. proto vyslal k Šeldě flotilu tří válečných lodí, aby zajistily otevření řeky pro komerční plavbu. Nizozemci proti nim vyslali jediné plavidlo – Dolfijn. Ten se s nepřátelskou flotilou setkal u města Seaftinghe ležícího na pobřeží na jihozápadě Nizozemska. Jak přesně další události probíhaly, není moc jasné, protože dobové prameny jsou skoupé na slovo. Podle legend vypálil Dolfijn ze svého děla jedinou ránu na nepřátelskou vlajkovou loď Le Louis. Koule vlétla na palubu a zničila tam velkou konvici. Pak se Le Louis vzdala a s ní celá flotila. Josef II. byl vzteky bez sebe z takového hanebného výkonu.

Vyhlásil okamžitě válku Nizozemsku a poslal armádu, aby obsadila Fort Lillo severně od Antverp. Vojsko odpálilo několik hrází a zaplavilo velké oblasti, kvůli čemuž se utopil neznámý počet lidí. K žádné bitvě nedošlo a obě země se brzy dohodly na ukončení války. Nizozemci si zachovali kontrolu nad Šeldou, ale museli Svaté říši římské zaplatit několik milionů florinů odškodného. Řeka nezůstala zavřená dlouho, protože nadvládu nad ní převzali časem Francouzi. Pro komerční plavbu byla otevřena v roce 1792.

Další články

Zavří­t reklamu