válkaČeskoslovenskoobjevy

Biskupova mumie ukrývala temné tajemství: pod nohama mu leželo dítě!

Biskupova mumie ukrývala temné tajemství: pod nohama mu leželo dítě!
Zdroj: www.lund.se
+ 2 fotky+ 3 fotky

Vědci z univerzity v Lundu zažili velké překvapení, když při skenování mumie švédského biskupa objevili pod jeho nohama tělíčko mrtvého dítěte.

Irena Gruberová 26. června 2015

Vědci z univerzitní nemocnice v Lundu původně chtěli na těle švédského biskupa Pedera Winstrupa, jenž zemřel před téměř 350 lety, zkoumat zdravotní a životní podmínky lidí žijících v 17. století. Teď však musí řešit novou záhadu: co dělá v biskupově rakvi mrtvý pětiměsíční kojenec?

„Můžeme jen spekulovat, zda je to biskupův blízký příbuzný, nebo zda někdo využil příležitosti, když chystal pohřeb,“ prohlásil ředitel Historického muzea Univerzity v Lundu Per Karsten. Podle něj je pravděpodobné, že mrtvý plod někdo schoval pod biskupovy nohy záměrně, ať už proto, že mezi dítětem a biskupem existovalo nějaké spojení, anebo proto, že někdo (možná z biskupova okolí) potřeboval tajně v rakvi propašovat nemanželské dítě, aby mohlo být řádně uloženo v posvěcené zemi. „Doufáme, že budeme schopni určit jakýkoli vztah příbuzenského poměru mezi nimi na základě srovnávacího testu DNA,“ poznamenal Karsten. To by pak mohlo eventuálně přinést poměrně skandální závěry.

Mrtvé dítěte pod nohama biskupa objevili vědci náhodou při CT skenování.

Mrtvé dítěte pod nohama biskupa objevili vědci náhodou při CT skenování.

Biskup Peder Winstrup byl totiž prominentní historickou postavou švédské historie a jedním se zakladatelů univerzity v Lundu. Zemřel v roce 1679 a o rok později byl pohřben v proslulé Lundské katedrále. Vědce překvapilo, jak jsou jeho tělesné ostatky i oblečení neuvěřitelně zachovalé. Jeho tělo přitom nebylo klasickým způsobem zakonzervováno a zůstala v něm i většina vnitřních orgánů, což je pro mumie atypické. Biskupovo tělo se mumifikovalo přirozeně tím, že prostě vyschlo, a za svůj zachovalý stav vděčí kombinaci několika velmi příznivých podmínek, jimž bylo vystaveno – jednak stálému proudění vzduchu a dále matraci z bylin, na níž biskupovo tělo uložili. Ke konzervaci těla přispělo i to, že biskup byl před svou smrtí dlouhodobě nemocen, takže umřel velmi hubený, a navíc byl pohřben v zimních měsících.

Biskup Peder Winstrup (1605 – 1679) byl učenec, sběratel, teolog a jeden ze zakladatelů Univerzity v Lunde.

Biskup Peder Winstrup (1605 – 1679) byl učenec, sběratel, teolog a jeden ze zakladatelů Univerzity v Lunde.

Analýza ostatků 74letého muže také odhalila, že biskup prodělal řadu nepříjemných bolestivých nemocí. Trpěl dnou, artritidou, žlučovými kameny, měl problémy se srdcem a zřejmě i překonal tuberkulózu. Pravděpodobně zemřel na zápal plic. O jeho nezdravé životosprávě, plné tuků a škodlivého cukru, svědčí i špatný stav jeho chrupu s mnoha vypadanými zuby. „Biskupova rakev je unikátní časovou kapslí z roku 1679 a zdravotní dokumentací, vypovídající o životním stylu a nemocech lidí ze 17. století, “ poznamenal vědec.

Další články

Zavří­t reklamu