válkaČeskoslovenskoobjevy

Binġemma: Záhadné hroby a jeskynní příbytky pod maltskou vesnicí mají tajemný původ

Binġemma: Záhadné hroby a jeskynní příbytky pod maltskou vesnicí mají tajemný původ
Zdroj: wikipedia commons
+ 5 fotek+ 6 fotek

Binġemma je malá vesnička ležící poblíž maltského městečka Mġarr. Pyšní se polygonální pevností a nádhernými venkovskými scenériemi, ovšem to nejzajímavější se skrývá před zraky lidí v jejím podzemí. Zdejší vápencové skály jsou protkány sítí jeskynních příbytků a katakomb z prehistorických dob.

Yvonne Pokorná 11. prosince 2017

Tyto jeskynní prostory jsou různě velké a nalézají se v různých úrovních terénu. Některé jsou spíše na povrchu, za jinými vedou tunely hlouběji do podzemí. Kdo měl možnost se tímto jeskynním systémem proplétat, musel si připadat jak v malé podzemní vesnici. Rázem jako by se ocitl kdesi hluboko v minulosti.

Původ toho naleziště je zahalen tajemstvím. Archeologové se nedokáží shodnout, ze které doby pochází. Někteří je datují do doby bronzové (2300 až 600 před naším letopočtem), kdy ve skalních slojích nalezli svůj příbytek pravěcí lidé. Další jsou toho názoru, že jde o punsko-římskou nekropoli, zatímco jiní tvrdí, že jsou to ve skutečnosti pozůstatky řeckého pohřebiště a katakomb z prvního století našeho letopočtu. Jisté je, že toto tajemné místo bylo krátce využíváno i ve 20. století. Jako mnoho jiných podzemních prostor roztroušených po venkově poskytly tyto jeskyně obyvatelům z okolních vsí úkryt před bombardováním za druhé světové války.

Dá se tedy říci, že jeskyně měly napříč historii multifunkční využití. V současnosti je vyhledávají hlavně turisté, kteří v nich kempují a občas tu po sobě zanechávají nepořádek.

Další články

Zavří­t reklamu