válkaČeskoslovenskoobjevy

„Bílým vstup zakázán.“ Afroameričané mohli chodit do memphiské zoo pouze jeden den v týdnu

„Bílým vstup zakázán.“ Afroameričané mohli chodit do memphiské zoo pouze jeden den v týdnu
Zdroj: vintage-everyday.com

Z konce 50. let pochází fotografie dokumentující, jak vypadala rasová diskriminace v praxi. Černošští obyvatelé tehdy například mohli chodit do zoo jenom jeden den v týdnu.

Simona Knotkova 21. června 2020

Abychom byli přesní, Afroameričané mohli do zoo v memphiském Overton Park chodit i v kterýkoliv jiný den, ale mělo to jeden háček – museli doprovázet bělošské děti. Týkalo se to tedy jenom černošských chův, které pracovaly v bílých rodinách.

Všichni ostatní měli pro návštěvu zoologické zahrady vyhrazený čtvrtek, den, kdy měly chůvy volno. V ten samý den nemohli být v zoo žádní bílí návštěvníci, jak nás informují dobové fotografie. Dny vyhrazené pro černochy se týkaly například také memphiského muzea či umělecké galerie.

Proti těmto nařízením vystoupili v roce 1959 bojovníci za lidská práva. Město jim oponovalo tím, že afroameričtí návštěvníci údajně zvyšují vandalismus a kriminalitu na těchto místech a pro splnění požadavku by muselo být najato více policistů, což by se negativně odrazilo v rozpočtu.

Teprve na konci 60. let se aktivistům podařilo pro černé občany vybojovat spravedlnost a Memphis jim konečně umožnil navštěvovat zoo nebo muzeum ve kterýkoliv den v týdnu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu