válkaČeskoslovenskoobjevy

Bílý zapalovač jako znamení smrti? A jak s tím souvisí pochmurný Klub 27

Když v každém novém balíčku obrátíte jednu cigaretu vzhůru nohama, přinese vám to štěstí. Pokud si tři zapálí cigaretu stejnou sirkou, třetí z nich zemře. Použít bílý zapalovač věstí rovněž smrt. I dnes mnoho kuřáků zejména na západ od našich hranic si zapalovače v bílé barvě raději nekupuje a pro jistotu si je ani nepůjčuje od druhých. Někteří dokonce odmítají pobývat v místnosti, kde si někdo bílým zapalovačem zapálil. Kde se vzal tento absurdní strach z bílé barvy?

Za vším stojí fáma spojená s Klubem 27, jak je označována skupina vlivných rockových a bluesových hudebníků, jejichž život skončil neočekávaně v sedmadvaceti letech. Patřili k nim například Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin a Jim Morrison a v pozdější době k nim přibyli Kurt Cobain a Amy Winehouse. Příčiny jejich úmrtí byly v některých případech poněkud záhadné, což zavdalo podnět ke vzniku různých pověr a mýtů. Jedním z nich byl i bílý zapalovač značky Bic. V době smrti jej prý měli všichni u sebe.

To by zajisté byla pozoruhodná shoda okolností, ovšem realita hovoří suchými fakty. V době, kdy Hendrix, Joplin a Morrison zemřeli, zapalovače firmy Bic ještě nebyly k mání. Na trh byly uvedeny až v roce 1973. Na konci 60. let se navíc jednorázové plastové zapalovače nevyráběly ve velkém ani u jiných firem. Navíc neexistují žádné zmínky, že by se u muzikantů v době jejich smrti našly bílé zapalovače. V případě Cobaina, jehož podivnou sebevraždu doprovázely spekulace, a bylo proto zveřejněno množství snímků z místa smrti, se zapalovače sice vyskytovaly, ale žádný z nich neměl bílou barvu.

Jako mnohem banálnější vysvětlení vzniku tohoto mýtu se pak uvádí to, že v samých počátcích se zapalovače Bic prodávaly jen ve dvou barvách, bílé a černé, přičemž bílá se kvůli kriminalizaci marihuany ukázala jako nevhodná, neboť při zapalování trávy by se mohl zapalovač zašpinit od popela a pryskyřice. Policii by pak takový zapalovač mohl posloužit jako důkaz a nelegálnímu držiteli této drogy by to skutečně mohlo přinést smůlu.

Ať má či nemá tato pověra reálný základ, v prostředí kuřáků pevně zakořenila. Odkazují k ní internetová fóra huličů trávy a některé americké firmy prodávající potřeby pro kuřáky se bílým zapalovačům striktně vyhýbají. Pokud ovšem člověk nechce dopadnout jako ti z Klubu 27, pak selský rozum radí vyhnout se drogám i kouření. A v horkých dnech neponechávat plynový zapalovač za sklem automobilu, když na něj praží slunko.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu