Billy Sing u Gallipoli zlikvidoval dvě stovky nepřátel včetně nejlepšího tureckého odstřelovače.

Billy Sing u Gallipoli zlikvidoval dvě stovky nepřátel včetně nejlepšího tureckého odstřelovače. | zdroj: allthatisinteresting.com


Billy Sing byl jedním z nejlepších odstřelovačů první světové války, na svém kontě měl 200 nepřátel

TÉMATA: první světová válka | gallipoli | austrálie | turecko | snipeři

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 05. 2019 | 13:00

Vesnický balík ze zemědělské oblasti Queenslandu jménem Billy Sing se dobrovolně dal k australské armádě. A stal se jednou z jejích největších legend.

Billy Sing se narodil čínskému otci a anglické matce v roce 1886. Společně se dvěma sestrami vyrůstal v Queenslandu v Austrálii. Jeho život se po většinu dětství skládal z práce na otcově farmě. Jako dítě ze smíšené rodiny také čelil šikaně a ústrkům od svých vrstevníků. Později se ale stal vynikajícím jezdcem na koni a střelcem. Měl skvělou fyzickou kondici a byl zvyklý na zátěž a tvrdou práci. Když vstoupil dobrovolně do armády, netrvalo dlouho a jeho schopností si všimli jeho velitelé.

Dostal se k 5. Lehké kavalerii, se kterou nejprve putoval do Egypta a pak na krvavé válčiště u Gallipoli. Tam spojenci bojovali proti Turecku podporovanému císařským Německem. Byla to z pohledu spojenců katastrofální kampaň, vojska zůstala uvězněna na předmostí, nebyla schopná postoupit dále a po krvavých ztrátách se nakonec výsadek musel evakuovat.

Právě v této zdlouhavé bitvě si Sing vysloužil svou pověst neomylného odstřelovače. Ukrýval se na místě zvaném Chatham Post, odkud likvidoval na dálku nepřátele v zákopech. Jeho výkon byl fenomenální a jméno Sing znali nejen spojenci, ale také Turci. Ti se brzy dozvěděli, že jejich řady decimuje skvělý ostrostřelec.

Když počet zabitých Turků dosáhl dvou stovek (čísla se v tomto ohledu liší, někdy je uváděno i 250), došla Otomanům trpělivost. Povolali svého nejlepšího odstřelovače přezdívaného Abdul Hrozný. Měl jediný úkol – sprovodit jakkoliv Singa ze světa. Narýsovali tím bojiště pro legendární sniperský souboj.

Abdulova puška byla přezdívána Matka smrti. Na svém kontě měl minimálně stejně mrtvých nepřátel jako Sing. Abdul úplně ignoroval vojáky nepřítele a zaměřoval se jen na oblast, kde by mohl být Sing. Šel jen po něm a nic jiného ho nezajímalo.

Věděl, že se nachází na Chatham postu a vykopal si proto úkryt poblíž tohoto místa. Sledoval každý výstřel, který z tohoto místa vyšel, a propočítával trajektorii a předpokládanou pozici střelce. A skutečně se mu podařilo najít přesné místo, odkud Sing střílel. Jenže ještě než stihl zamířit na Singa, ten si ho všiml a vypálil jako první. Abdul už nebyl Hrozný, protože byl mrtvý. Sing jedním výstřelem vyhrál tento legendární souboj s nejlepším odstřelovačem Otomanské říše. Podařilo se mu pak i uniknout ze svého palpostu, na který se snesla intenzivní palba rozzuřených Turků, kteří zjistili, co se stalo a že jejich legenda právě prohrála osudový souboj.

Sing byl poté zahrnut vojenskými poctami a odvelen do Británie na léčení. Pak ještě působil na západní frontě, ale opět skončil v nemocnici a nakonec byl z armády s poctami a vyznamenáními propuštěn. Zemřel v roce 1943 na selhání srdce.

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 05. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu