válkaČeskoslovenskoobjevy

Bílého nosorožce zabili pytláci kvůli jednomu centimetru rohu

Bílého nosorožce zabili pytláci kvůli jednomu centimetru rohu
Zdroj: iflscience.com

Zoufalí ochránci nosorožců a slonů už celá léta přistupují k praxi, že těmto nádherným tvorům raději preventivně uřezávají jejich kly a rohy, aby se pro pytláky stali bezcennými. Zvíře je sice zbavené své největší ozdoby, ale má větší šanci přežít. Ovšem poslední případ ukazuje, že pytláci jsou ochotní zabíjet nosorožce, i když mají na své hlavě i jen centimetrový pahýl.

Tomáš Chalupa 7. července 2018

Pracovníci jihoafrického národního parku Kragga Kamma našli hnijíci a zmrzačené tělo dvacetileté samice nosorožce Belly. Stejně jako všichni ostatní nosorožci v národním parku, byla i ona zbavena svého rohu. Kolem těla Belly smutně procházel bezradný Tank, její mládě, které na ní bylo závislé.

„Jako všichni chovatelé nosorožců víme, že to není otázka jestli, ale kdy. Ale nad naše chápání je fakt, že Bellu zabili kvůli jednomu centimetru jejího rohu,“ stojí na facebookovém profilu národního parku.

Jihoafrická republika je domovem 80 procent zbývajících nosorožců. Velmi těžce válčí s nájezdy pytláků, kteří decimují už tak nízké stavy těchto zvířat s jediným cílem, získání jejich rohů. Po těch je totiž obrovská poptávka v Číně, protože přípravky z nosorožčích rohů jsou často součástí tradiční čínské medicíny. Jakkoliv je vědecky prokázáno, že tyto přípravky žádnou lékařskou hodnotu nemají, v Číně i dalších asijských zemích obchod s rohovinou a slonovinou dále kvete. Kilo slonoviny se dá prodat za 75 tisíc dolarů. To z ní dělá látku s větší hodnotou, než je zlato nebo kokain.

Roh nosorožců přitom není kost, ale je složen z keratinu, ze kterého jsou třeba lidské nehty. Jejich odřezávání je proto bezbolestné. Pytláci ale přes veškerou snahu nad ochránci parku vítězí. Zatímco v roce 2007 bylo v Kragga Kamma parku zabito pytláky 13 nosorožců, o deset let později to bylo přes 1000. Z tohoto extrémního nárůstu je vidět, jak velká je poptávka po rohovině a jak velký byznys se za ní skrývá. Situaci výrazně zhoršilo kontroverzní rozhodnutí zákonodárců z loňského roku, kteří zrušili původní zákony a prodej slonoviny a rohoviny je v JAR znovu legální. Přestože ochránci jsou ozbrojeni a neváhají střílet, pytláci jsou také velmi dobře vybaveni a organizováni. A ani riziko vězení nebo dokonce smrti je od jejich barbarských činů neodradí. Bella bohužel určitě nebyla poslední.

Další články

Zavří­t reklamu