válkaČeskoslovenskoobjevy

Bílá labuť znovu ožívá

Bílá labuť znovu ožívá
Zdroj: Wikimedia Commons

Jedna z nejvýznamnějších funkcionalistických budov meziválečného období prochází rekonstrukcí. Koncept domu měl připomínat zaoceánský parník a stal se unikátem nejen v rámci Československa, ale i celé Evropy.

Tomáš Chalupa 12. května 2021

Bílá Labuť prochází v posledních letech rekonstrukcí.  Masivní a ikonická prosklená vnější stěna byla demontována. Byly instalovány nové rámy a nová stěna, která má nové izolační skleněné výplně od firmy Thermolux. Ta mimochodem dodávala i původní skla. Bílá labuť byla na rozdíl od většiny meziválečných staveb tepelně izolována tzv. termoizolačními bloky. Ty ale už zastaraly a bylo je nutné v rámci rekonstrukce také vyměnit. Místo nich byl použit zateplovací systém z desek z minerálních vláken.

Neonové prvky na fasádě nahradily jejich kopie včetně kotevních prvků z nerezové oceli a krytů pro trafa, které byly vyrobeny podle dvou původních zachovaných kusů. Všechny nové osvětlovací prvky jsou osazeny tak, aby osvětlení odpovídalo původnímu architektonickému záměru. Všechny kovové stožáry a osvětlení byly odstraněny a nahrazeny přesnými kopiemi. Nápis Bílá labuť jsou nově vytvořeny z nerezové oceli. Vše je provedeno s maximální precizností a snahou o co nejvěrnější kopii původního stavu.

Z Bílé labutě se má po přestavbě stát moderní evropská obchodní galerie jako konkurence novým nákupním centrům. Součástí pětileté postupné proměny je také přestavba některých sousedních budov, které k Bílé labuti patří. Například pětipatrového hotelu, kterému přibudou dvě patra.

 

 

Další články

Zavří­t reklamu