válkaČeskoslovenskoobjevy

Bílá labuť byla ve své době zázrakem, dnes je spíš ostudou

Zázrak na Poříčí, tak tvůrci dobového dokumentu pojmenovali kdysi tak navštěvovaný obchodní dům Bílá labuť. Zaznamenali jeho výstavbu a otevření, první pohyblivé schodiště v Praze, největší zasklenou plochu svého času ve střední Evropě, prodej na světové úrovni. Bohužel tyto slavné časy jsou již nenávratně pryč.

Václav Pokorný 18. září 2017

Známý pražský podnikatel Jaroslav Brouk vybudoval na Poříčí před druhou světovou válkou podle plánů architekta Josefa Kitricha a Josefa Hrubého funkcionalistický moderní obchodní dům, kterému dal název Bílá labuť. V době svého otevření v roce 1939 byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.

Obchodní dům Bílá labuť

Obchodní dům Bílá labuť

Kromě dvou pevných schodišť byl vybaven pěti velkými osobními rychlovýtahy. Malou senzací byl eskalátor z přízemí do prvního patra, neboť se jednalo o první pohyblivé schodiště v Praze umístěné v objektu.

Hlavní průčelí paláce tvořilo obrovské okno o rozměrech 30 x 18 metrů, největší ve střední Evropě. Evropským unikátem, zde poprvé použitým, byly pneumatické pokladny. Každé prodejní oddělení bylo spojeno speciálním potrubím s ústřední pokladnou v pátém patře.

Interiér obchodního domu Bílá labuť

Interiér obchodního domu Bílá labuť

Obchodní dům byl slavnostně otevřen, pokud se to tak dá říci, ve smutné době 19. března roku 1939, jen pár dní po německé okupaci. Od té doby proběhlo několik změn a dílčích rekonstrukcí. Za socialistického režimu dům plnil stejnou funkci, a proto mohl být po revoluci dne 15. srpna 1990 přivítán 400miliontý zákazník.

Kdysi obchodní dům plný inovací je dnes chátrající památkově chráněnou stavbou. Až na pár obchodů a butiků její prostory zejí prázdnotou. Dříve otáčející se osmimetrový neonový poutač na věžové nástavbě, kde se scházeli zaměstnanci na odpolední pauzu, se již nehýbe. V době, kdy provozovatelé obchodních center využívají chytré technologie k přitáhnutí pozornosti zákazníků, působí Bílá labuť jako opak pokroku. Dnes jí zákazníky přebírá obchodní centrum Palladium, které je na náměstí Republiky přímo u metra a disponuje garážemi.

Interiér obchodního domu Bílá labuť

Interiér obchodního domu Bílá labuť

„Nedávno jsem nakoukl dovnitř a vypadá to tam čím dál hůř. Což mě mrzí, protože to ve své době byla unikátní stavba. Dnes je sešlá, zmizela elegance, kterou si ještě pamatuji,“ sdělil Lidovým novinám architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš.

Současný nevyhovující stav obchodního centra si říká o jiné využití budovy Bílé labutě. Osud tohoto zázraku na Poříčí tak bude záviset jen na vůli majitele, jak dlouho bude chtít neprosperující obchodní dům provozovat.

Další články

Zavří­t reklamu