Bez vousů a kudrnatý: Kristus na skleněném talíří ze 4. století neodpovídá tradičnímu vyobrazení | zdroj: Foto FORVM MMX


Bezvousý Ježíš se objevil ve Španělsku: Je na talíři a má krátké vlasy!

TÉMATA: Ježíš Kristus Španělsko Archeologie

Archelogové ve Španělsku tvrdí, že objevili jeden z nejstarších obrazů Ježíše. Je vyryt do skleněného talíře ze 4. století a při pohledu na něj zatrne nejednomu křesťanovi. Skleněný Kristus je velmi vzdálen zažité podobě – je bezvousý a má krátké vlasy.

user-avatar

Petr Gotlieb

5. 10. 2014 | 13:59

Talíř (nazývaný paténa) o průměru 22 centimetrů byl nalezen při vykopávkách ve starověkém městě Cástulo v Andalusii a používal se při eucharistii – díkůvzdání. Skleněný lept je velmi zachovalý, archeologům se podařilo najít 81 procent úlomků.

Talíř o průměru 22 centimetrů slepili z 81 úlomků

Ježíš na skle drží v jedné ruce kříž – symbol vzkřísení, v druhé písmo svaté. Co je však zarážející a rozbíjí tradiční křesťanskou představu o Kristu - že nemá dlouhé vlasy, vousy a je oblečený do tógy.

Doprovázejí ho dvě postavy, pravděpodobně apoštolové Petr a Pavel. Všichni mají svatozář. Scénu na nebeské klenbě rámují dvě palmy, které v křesťanství symbolizují nesmrtelnost, posmrtný život a nebe,” píše španělský list El Mundo.

Rentgenový snímek bezvousého Ježíše

Šéf vykopávek Marcelo Castro tvrdí, že talíř byl nalezen v cirkevní stavbě, která pochází z druhé poloviny 4. století a byla opuštěna o sto let později. Že je talíř z této éry víme z části i proto, že v následujícím století na příkaz papeže vyráběli patény pouze stříbrné,” míní Castro.

Vzácný talíř je v současné době uložen v archeologickém muzeu v Linares. A my v ExtraStory věříme, že tento objev nezatřese něčí vírou. 

To už je lepší: Ježíš, jak si ho představuje většina křesťanů

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Petr Gotlieb

5. 10. 2014 | 13:59

Zavří­t reklamu