válkaČeskoslovenskoobjevy

Jeff Bezos žaluje NASA, že nevybrala jeho lunární modul

Jeff Bezos žaluje NASA, že nevybrala jeho lunární modul
Zdroj: Wikimedia Commons

Vztahy mezi společností Blue Origin Jeffa Bezose a NASA se zřejmě významně zhoršily. Bezosova vesmírná společnost právě oficiálně zažalovala vesmírnou agenturu za to, že ji nevybrala pro zakázku na lunární modul. Tu získal konkurent Elon Musk a jeho Space X.

Tomáš Chalupa 18. srpna 2021

Blue Origin podala u federálního soudu stížnost na NASA, čímž vystupňovala svou původní stížnost, že NASA v dubnu nespravedlivě přidělila zakázku na lunární modul společnosti SpaceX Elona Muska. Tehdy se očekávalo, že NASA vybere dvě ze tří konkurenčních společností, které se ucházejí o dodávku přistávacího modulu, jenž v rámci mise Artemis dopraví astronauty na povrch Měsíce. Místo toho NASA vybrala pouze jednu – SpaceX – za nižší (i když stále 2,89 miliardy dolarů) cenu.

Bezosova společnost, jejíž nabídka přišla na 5,99 miliardy dolarů, obvinila NASA z „posunování cílů“, čímž poskytla SpaceX nespravedlivou výhodu, protože jí umožnila po změně rozpočtu NASA revidovat cenu svého návrhu. Obvinila také NASA z nespravedlivé kritiky některých technických hodnocení svého vlastního návrhu. Americký senát tehdy odsouhlasil pouze zlomek finančních prostředků, které NASA požadovala na svůj systém přistání s lidskou posádkou. NASA proto musela revidovat své cíle.

Přestože společnost Blue Origin počátkem tohoto měsíce prohrála své odvolání k americkému Úřadu pro vládní odpovědnost, tentokrát napadá „nezákonné a nesprávné hodnocení návrhů ze strany NASA“ u federálního soudu.

Žalobu podala u Court of Federal Claims a současně požádala o ochranný příkaz k zapečetění svých dokumentů, které obdržela 16. srpna. V předchozích týdnech jednal Blue Origin s NASA, aby žalobě předešel, ale bez úspěchu. K vyhrocení situace došlo jen necelý měsíc poté, co Blue Origin nabídla něco, co by se dalo označit za tučný úplatek. Zřekla se poplatků ve výši 2 miliard dolarů, pokud by se NASA rozhodla změnit smlouvu tak, aby zahrnovala i Blue Origin, což ovšem  NASA odmítla. Nyní je pravděpodobné, že žaloba posune již tak problematický časový plán mise Artemis.

Zatím není jasné, čeho chce Blue Origin svým agresivním přístupem dosáhnout. Její spory s NASA z ní pravděpodobně neudělají atraktivní volbu pro budoucí zakázky a její útoky na SpaceX narušují jakékoli přátelské vztahy v rámci vesmírné komunity. Tato taktika štve zjevně i mnohé vlastní zaměstnance společnosti Blue Origin. Na Redditu a Twitteru se objevují příspěvky zaměstnanců, kteří vyjadřují rozpaky nebo nesouhlas s nedávnými událostmi. Jak upozornil server Ars Technica, jeden z vedoucích inženýrů projektu Blue Origin Human Landing System minulý týden společnost skutečně opustil a nastoupil do SpaceX.

NASA má na odpověď k žalobě čas do 12. října. Vzhledem k tomu, jak rychle se události vyhrotily od první oficiální stížnosti společnosti Blue Origin před necelými třemi měsíci, může se za tu dobu stát cokoli. Ironií je, že plány NASA na návrat na Měsíc se každým krokem oddalují.

 

Další články

Zavří­t reklamu