válkaČeskoslovenskoobjevy

Děsivé fotky z 19. století: Někteří se fotili s uříznutou hlavou!

Děsivé fotky z 19. století: Někteří se fotili s uříznutou hlavou!
Zdroj: io9.com
+ 18 fotek+ 19 fotek

Příběhy s bezhlavými duchy či jezdci, kteří v noci straší lidi, a krvavé horory o gilotině byly zdrojem inspirace pro bizarní bezhlavé portréty z 19. století. Ukazují jiný pohled na lidi z viktoriánské éry, které si většinou představujeme jako upjaté, vážné a spořádané občany bez špetky smyslu pro humor a nonsens.

Jan Kyzlink 7. prosince 2015

Pro současníky už je zhola nemožné představit si, jak se fotilo před nástupem digitálních technologií a vynálezem Photoshopu. Většinou si myslíme, že fotky tehdy byly jednoduché a zachycovaly jen to, co se při expozici nacházelo před objektivem. Není to tak docela pravda. Už v začátcích fotografie se zkoušely různé triky, ovšem na rozdíl od současnosti se viktoriánští lidé nezajímali o umělé zeštíhlování těl či zkrášlování obličeje jako spíše o to, jak si udělat ze sebe legraci. Příkladem je právě kolekce bezhlavých portrétů z té doby.

Idylický portrét – muž drží v klíně hlavu své ženy.

Idylický portrét – muž drží v klíně hlavu své ženy.

Možná si položíte otázku, jak toho tenkrát bez Photoshopu fotografové dosáhli. Inu, byla to docela složitá práce, zahrnující ruční vyřezávání a vkládání. Portréty, kde se hlava vznáší ve vzduchu nebo leží lidem v klíně, vznikly kombinací několika snímků z negativů. Viktoriánští fotografové se těmito triky snažili nalákat zákazníky, byl to způsob, jak si extra službami přijít na slušný obnos peněz. V době vědeckotechnické revoluce samozřejmě nebyla o zájemce o tyto novoty nouze, tedy pokud na to měli peníze. A jak se ukazuje, viktoriáni zas nebyli takový škrti a za tyhle legrácky se nezdráhali trochu pustit žilou.

Další články

Zavří­t reklamu