válkaČeskoslovenskoobjevy

Bezhlavá těla z hrobu v Yorku patří keltským gladiátorům a ukazují na dávnou migraci

Bezhlavá těla z hrobu v Yorku patří keltským gladiátorům a ukazují na dávnou migraci
Zdroj: forums.canadiancontent.net

Devět koster v masovém hrobě v anglickém Yorku zkoumali vědci a došli k závěru, že šlo o keltské Brity, tedy kromě dvou, kteří zřejmě pocházeli z Afriky nebo Blízkého východu.

Tomáš Chalupa 23. ledna 2016

Ostatky patřily podle archeologů gladiátorům, kteří bojovali v místní aréně v době římského impéria. Byli to všechno místní Britové keltského původu, tedy až na jednoho, u něhož DNA prozradila africký nebo blízkovýchodní původ. Mohl by to být podle archeologů důkaz, že i ve starověku docházelo k rozsáhlé migraci.

Všichni mrtví měli v okamžiku smrti okolo 45 let a někteří z nich byli bezhlaví. Hlava jim byla useknuta v rámci boje nebo těsně po něm. Lebky ležely v hrobu, mrtví je měli položené na hrudníku nebo u nohou. Všechny ostatky nesly známky velkých zranění, což opět svědčí o tom, že šlo o gladiátory, kteří byli mnohokrát v aréně zraněni. Mohlo jít ale také o vojáky naverbované do římských legií. Ti měli předepsaný výškový limit a zkoumané ostatky jej splňovaly.Římané doplňovali stavy svých legií místními obyvateli zvláště v odlehlých částech své říše, kam posily dorazily jen velmi zřídka. Existuje ovšem i domněnka, že mrtví byli jednoduše lupiči, kteří byli chyceni a popraveni. Podstatné je, že minimálně jeden z nich vůbec nepocházel z Evropy. Migrace tak zřejmě i ve starověku byla mnohem rozsáhlejší, než se myslelo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu