válkaČeskoslovenskoobjevy

Bezedná láhev pro cyklisty: vyrábí vodu ze vzduchu za jízdy na kole

+ 1 fotka+ 2 fotky

V brzké budoucnosti si cyklisté už nebudou muset dělat starosti, kde vzít pitnou vodu. Rakouský student průmyslového designu ve Vídni Kristof Retezár pro ně vynalezl láhev, která se plní vodou za jízdy na kole. Ocení to hlavně během delších projížděk někde v tropech a tam, kde hrozí nedostatek vody.

Ivanhoe 9. července 2015

Důmyslné zařízení, které Kristof Retezár pojmenoval podle římského boha pramenů a studní Fontus, se skládá z plastové láhve a kondenzační jednotky, poháněné elektřinou, kterou generuje solární panel upevněný na rámu kola. Když je kolo v pohybu, vlhký vzduch je vháněn do horní komory kondenzační jednotky, kde se ochlazuje a kondenzuje ve vodu. Ta kapku po kapce plní přistavenou láhev. Za předpokladu, že je ve vzduchu 50 procent vlhkosti a teplota vzduchu minimálně 20 stupňů Celsia, se každou minutu vyprodukuje jedna kapka vody. Retezár však odhaduje, že v místech s větší vlhkostí, než je prostředí Vídně, kde svůj prototyp testoval, může systém Fontus nasbírat 500 mililitrů vody během půl hodiny.

Schéma zařízení

Schéma zařízení

Zařízení v současné době obsahuje filtr, který brání hmyzu a špíně dostat se do vody, ale zatím neumí polapit všechny znečišťující látky z ovzduší, proto je vhodné vodu vyrábět spíše při jízdě na venkově nebo ve volné přírodě než v městském prostředí.

Chtěl jsem vytvořit malé, kompaktní a soběstačné zařízení, schopné absorbovat vlhký vzduch, oddělit vodní molekuly od vzdušných a skladovat vodu ve formě tekutiny v láhvi, říká tvůrce vynálezu.

Chtěl jsem vytvořit malé, kompaktní a soběstačné zařízení, schopné absorbovat vlhký vzduch, oddělit vodní molekuly od vzdušných a skladovat vodu ve formě tekutiny v láhvi, říká tvůrce vynálezu.

Bezednou láhev na vodu ocení cyklisté hlavně tam, kde je nedostatek pitné vody. Podle Organizace spojených národů v současné době trpí deficitem vody 2 miliardy lidí ve 40 zemích světa a do roku 2030 hrozí, že přinejmenším 47 procent světové populace bude žít v oblastech s vysokou mírou vodního stresu. „Zemská atmosféra obsahuje okolo 13 000 kubických kilometrů většinou nevyužité sladké vody. Tento projekt je pokusem objevit tyto skryté zdroje,“ píše Retezár na stránkách Dyson Award. Jak dále poukazuje, sběr vody ze vzduchu je metoda, která byla praktikována po více než 2000 let v některých starých kulturách v Asii a Střední Americe. Mohlo by se tedy s jistou nadsázkou říci, že lidstvo opět objevuje Ameriku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu