Dveře z legendárního hotelu Chelsea jdou do dražby. | zdroj: YouTube


Bezdomovec dává do dražby přes 50 dveří z hotelu Chelsea. Vedly do pokojů slavných umělců

TÉMATA: celebrity | hotely | janis joplin | bob dylan | leonard cohen | andy warhol | jim morrison | jimy hendrix | sex pistols | new york | manhattan

user-avatar

Yvonne K.

9. 04. 2018 | 10:00

Dveře, které málem skončily na smetišti. Nyní jdou do dražby, každá za vyvolávací cenu 5 000 dolarů. Zachránil je bývalý nájemník a svého času bezdomovec. Co je na těchhle starých, oprýskaných dveřích tak zajímavého? Vedly do hotelových pokojů, které kdysi obývali nejslavnější umělci své doby jako Andy Warhol, Jack Kerouac, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin nebo Bob Dylan. A nutno dodat, že se tam někdy děly věci! Kdyby tyhle bíle natřené dveře z hotelu Chelsea mohly vyprávět, byly by to příběhy, nad kterými by i ony samy zčervenaly.

Chelsea je dvanáctipodlažní hotel ve čtvrti Chelsea na Manhattanu. V době svého vzniku v roce 1884 to byla nejvyšší budova v New Yorku a jeden z prvních družstevních domů. Po přeměně na hotel v roce 1905 se zde zotavovali přeživší pasažéři Titaniku či námořníci z první světové války. Během padesátých a šedesátých let v něm žilo velké množství umělců, například Bob Dylan, Patti Smith, Allen Ginsberg, Leonard Cohen nebo John Cale. Hotel Chelsea jim sloužil jako domov, pracoviště, útočiště i úkryt či hnízdečko lásky. Jimi Hendrix či Jim Morrison zde pořádali drogové dýchánky. Andy Warhol tu ubytoval celou svou uměleckou scénu. Hotel Chelsea

“Můžete si sem ve čtyři odpoledne přivést trpaslíka, medvěda nebo čtyři ženské a zatáhnout je na pokoj, a nikdo se nad tím nebude pozastavovat,” pochvaloval si kdysi zpěvák Leonard Cohen, který zde měl aférku s Janis Joplin, což zvěčnil ve svém songu Chelsea Hotel No 2. A nebyl jediným, kdo v tomto hotelu našel inspiraci k tvorbě. Arthur C. Clarke zde napsal svou Vesmírnou odyseu, Jack Kerouac neméně slavný román Na cestě.

Hotel Chelsea byl však svědkem i tragických událostí. Velšský básník Dylan Thomas (podle kterého si jiný obyvatel hotelu, Fred Zimmerman, změnil své jméno na Boba Dylana) se zde v roce 1953 upil k smrti a baskytarista Sid Vicious z punkových Sex Pistols tu v roce 1978 zřejmě ubodal svou přítelkyni Nancy SpungenovouPolicisté vynášejí z hotelu tělo zavražděné Nancy Spungenové, přítelkyně Sida Viciouse ze Sex Pistols. 12. října 1978.

V roce 2011 získali hotel nová majitelé, přestali přijímat hosty a chystali se jej zrenovovat. V tom roce se musel z hotelu kvůli neplacení nájmu vystěhovat Jim Georgios, který v něm žil od roku 2002. Protože neměl kde bydlet, využíval dál hotelovou koupelnu na chodbě a díky laskavému personálu mohl dokonce ještě měsíc přespávat se svým psem ve foyer hotelu. Když se dozvěděl, že se dveře budou v hotelu vyměňovat za nové, domluvil se se stavební firmou a ty staré si odnesl. Celkem z ulice posbíral na padesát pět vyhozených dveří. U zhruba poloviny z nich bylo možné přesně určit, kteří slavní rezidenti je brávali dřív za kliku.

“Mým prvním impulsem bylo tyhle dveře zachovat, protože hotel Chelsea pro mě moc znamenal. Připomínají mi neuvěřitelný život, který jsem v něm vedl, a životy lidí, kteří také Chelsea Hotel nazývali svým domovem,” sdělil médiím Georgios. Nyní je dává do aukce. Muž, který byl dva roky bezdomovcem, se rozhodl, že část výtěžku z prodeje věnuje charitativní organizaci, která pomáhá nasytit téměř 1,3 miliony chudých Newyorčanů potýkajících se s hladem.

 

 

user-avatar

Yvonne K.

9. 04. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu