válkaČeskoslovenskoobjevy

Dvojice bezdomovců se na vlastní pěst stará o čistotu a pořádek v parku

Dvojice bezdomovců se na vlastní pěst stará o čistotu a pořádek v parku
Zdroj: nypost.com

Přišli o práci, ztratili střechu nad hlavou a nový domov si našli v malém parčíku. V noci v něm přespávají, ale přes den tu uklízejí, sbírají odpadky a bdí nad jeho pořádkem. Podle místních svou práci zastanou lépe než místní správa i policie, jen s tím rozdílem, že si tím nevydělají ani cent.

Ivanhoe 22. září 2015

Když se z 57letého Chrise a 54leté Tammy stali bezdomovci, přestěhovali se z Pennsylvánie do Brooklynu a utábořili se v jednom parčíku na malém ostrůvku uprostřed zátoky Ridge. Sami se zaměstnávají tím, že dennodenně udržují park v čistotě. „Baví nás to a děláme to mnoha způsoby,“ říká Chris.

Obyvatelé z okolí je znají a velmi si jejich snažení pochvalují. Tvrdí, že dokázali to, co se nepovedlo za celé roky místním politikům ani policii – udělat park příjemnějším a bezpečnějším místem pro rodiny s dětmi. Od té doby, co v něm bezdomovecký pár přebývá, už nemají strach sem chodit. “V posledních dvou letech tady všude vidíte lidi, jak prodávají drogy. Mé děti jsou z nich vyděšené. Tohle je jediný park, kam se dá jít, protože Tammy a Chris tyhle lidi odsud vyhnali,“ tvrdí například 39letý Shelay Amadou, jenž bydlí přes ulici.

Manželé Chris a Tammy z Brooklynu

Manželé Chris a Tammy z Brooklynu

„Pokaždé, když sem přijdu, tak tu zametají, sbírají odpadky, protože chtějí, aby tu bylo čisto pro všechny, ne jenom pro ně,“ přisvědčuje také Maria LaTourette. „Vystrnadili odtud prostitutky i drogové dealery, dokázali víc než město. Radnice se stala o všechno jiné, než o to, co měla,“ poukazuje 57letá žena.

Chris a Tammy dokonce pro park, který pojmenovali Rajským parkem, sestavili soubor pravidel, která zakazují návštěvníkům parku prodávat drogy, souložit nebo dělat nepořádek. S narušiteli pořádku se přitom nemazlí. Vyženou je odtud a klidně i nakopou. „Dvakrát jsem ho zmlátil na stromě,“ říká Tammy o jednom z drogových dealerů, kterého ráno opět vyháněl z parku.

Lavečka je jejich místem k odpočinku i k noclehu.

Lavečka je jejich místem k odpočinku i k noclehu.

Přiznávají, že život v parku není žádným rájem. Nocleh na lavičce je tvrdý a riskantní. „Nevíte, jestli někdo nepřijde s basebalovou pálkou, s nožem nebo puškou v ruce, takže moc se nevyspíme,“ vysvětlují. Jejich pohodu narušují také další obyvatelé parku – krysy, mývalové a veverky, které jim občas vniknou do věcí. Přesto jsou za kousek země, kterou obývají, vděční. Žijí z polévek, které dostávají darem, sprchují se v místním drogovém rehabilitačním centru a na záchod chodí na benzínku nebo do veřejné prádelny. Jednu věc by však rádi změnili – aby se pro lidi, jako jsou oni, našly pracovní příležitosti. „Za všechno může zdejší starosta. Nedělá vůbec nic pro bezdomovce,“ poukazuje Chris.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu