válkaČeskoslovenskoobjevy

Bez rodičů, přímo do plynové komory. Archeologové objevili identifikační známky dětí ze Sobiboru

Bez rodičů, přímo do plynové komory. Archeologové objevili identifikační známky dětí ze Sobiboru
Zdroj: Yoram Haimi, Israel Antiquities Authority
+ 7 fotek+ 8 fotek

Na místě bývalého vyhlazovacího tábora Sobibor byly nalezeny identifikační štítky čtyř dětí. Patřily pravděpodobně transportu, který posílal samotné děti bez rodičů do plynových komor.

Simona Knotkova 10. února 2021

Identifikační štítky se jménem, datem narození a místem původu byly vykopány ve vyhlazovací části tábora. Patřily dětem, které byly patrně součástí dětského transportu a do Sobiboru cestovaly bez rodičů.

Thumbnail # Polsko má skandál: zloději vykopali masové hroby Židů z koncentračního tábora Sobibor!
Mohlo by Vás zajímat:

Polsko má skandál: zloději vykopali masové hroby Židů z koncentračního tábora Sobibor!

„Pokud víme, identifikační štítky se jmény dětí byly objeveny pouze v Sobiboru, nikde jinde. Protože se jednotlivé štítky od sebe liší, je zřejmé, že se pravděpodobně nejednalo o nějakou organizovanou činnost. Štítky vytvořili zoufalí rodiče, kteří se tak nejspíše chtěli ujistit, že někdo z příbuzných děti po válce vypátrá,“ říká Yoram Haimi z Izraelského památkového úřadu (Israel Antiquities Authority).

Štítky patřily šestileté Lee, osmileté Deddie, dvanáctileté Annie a jedenáctiletému Davidovi. Do tábora děti přijely z Nizozemska a všechny našly smrt v plynové komoře. Davidův štítek byl z části ohořelý, takže Němci jeho tělo museli spálit i se značkou okolo krku.

Thumbnail # Operace Reinhard byla gigantickou masovou vraždou Židů v rámci holokaustu
Mohlo by Vás zajímat:

Operace Reinhard byla gigantickou masovou vraždou Židů v rámci holokaustu

Na vykopávkách zde pracuju už deset let, ale tohle byl pro mě nejhorší den,“ pokračuje Haimi. „Po objevení štítků vedle krematoria jsme kontaktovali středisko, které nám ihned poslalo jejich jména. Společně s nimi jsme obdrželi fotky usmívajících se dětí. Nejhorší je vědomí, že některé z těch dětí přijely do Sobiboru dětským transportem. 1300 malých dětí ve věku od čtyř do osmi let sem byly poslány, aby zemřely samy bez rodičů. Díval jsem se na jejich fotky a ptal se sám sebe, jak může být někdo tak krutý.“

Archeologové na místě již dříve objevili zbytky plynové komory s osmi místnostmi o rozloze 350 m2. Za deset minut zde mohlo být zavražděno až kolem 900 lidí. Počet obětí v Sobiboru se obvykle uvádí kolem 250 tisíc, ale podle Haimiho, který v táboře sám ztratil svého strýce, je skutečné číslo ještě vyšší. Seznamy obětí totiž neobsahují veškeré transporty do tábora. „Nikdy se nedozvíme, kolik židovských lidí bylo přesně zabito v tomto táboře. Podle velikosti hromadných hrobů, které jsou opravdu obrovské, bych to viděl na více než 250 tisíc obětí.“

Thumbnail # U bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka byl objeven masový hrob
Mohlo by Vás zajímat:

U bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka byl objeven masový hrob

Tábor byl v provozu od května 1942 do října 1943.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu