válkaČeskoslovenskoobjevy

Beyoncé hrát Hotentotskou Venuši nebude. Příběh Afričanky s nadměrným pozadím budí vášně

Beyoncé hrát Hotentotskou Venuši nebude. Příběh Afričanky s nadměrným pozadím budí vášně
Zdroj: Daily Mail
+ 4 fotky+ 5 fotek

Před pár dny proběhla tiskem zpráva, že populární americká zpěvačka Beyoncé ztvární roli černošské otrokyně Saartjie Baartmanové, proslulé svým nadměrným pozadím, kvůli kterému byla na počátku 19. století předváděna v panopticích jako Hotentotská Venuše. Vzápětí vznesl své námitky vůči takovému obsazení sám šéf domorodého kmene, odkud Saartjie pocházela. „Není toho hodna, postrádá základní lidskou důstojnost,“ řekl na adresu dvacetinásobné nositelky cen Grammy. Ta ovšem ústy svého mluvčího svou účast ve filmu popřela. Zároveň ovšem dodala, že příběh Saartjie Baartmanové si zaslouží pozornost.

blondie 8. ledna 2016

Saartjie Baartmanová se narodila zřejmě roku 1789 v okolí řeky Gamtoos v jižní Africe jako příslušnice etnika Kojkojnů, dříve nazývaného Hotentoti. Protože jejího otce zavraždili Křováci, byla prodána do otroctví holandskému farmáři Peteru Cezarovi. Jeho bratra Hendrika při návštěvě farmy nesmírně zaujaly její neobyčejné tělesné tvary. Hotentotské ženy se totiž vyznačovaly charakteristickým genetickým rysem zvaným steatopygie, který spočíval v nadměrném hromadění podkožního tuku v oblasti hýždí a stehen. Mezi Kojkojny se to považovala za znak krásy, který se mnohdy pojil i s prodlouženými malými stydkými pysky, visícími někdy až deset centimetrů z vagíny. Pro bílé Evropany to však představovalo raritu a jeden z důkazů o odlišnosti a podřadnosti černošské rasy. Hendrik Cezar ji proto nabídl k odprodeji britskému lékaři Williamu Dunlopovi, který si Saartjii v roce 1810 odvezl tajně do Londýna, kde ji za poplatek dvou šilinků ukazoval jak exotickou zvěř senzacechtivému publiku v panopticích.

Saartjie Baartmanová byla předmětem řady kreseb, skic i karikatur.

Saartjie Baartmanová byla předmětem řady kreseb, skic i karikatur.

Saartjiino exotické vzezření tehdy budilo údiv, ale i pozdvižení, hlavně v řadách žen, z nichž některé se na nahou černošku vrhly a uštědřily jí několik štípanců a dloubanců. Saartjie byla pravděpodobně první Afroameričankou, kterou kdy Londýňané na vlastní oči viděli, a její předvádění pomáhalo v Britech posilovat přesvědčení o podřadnosti a barbarství afrických domorodců.

Nicméně o Saartjii se brzy začali zajímat britští abolicionisté brojící proti obchodu s otroky, a dali její případ k soudu, neboť ve Velké Británii bylo otroctví zrušeno v roce 1807. Saartjie však u soudu tvrdila, že vystupuje dobrovolně a dostává podíl ze zisku. Do jaké míry vypovídala svobodně či z donucení, je otázkou. Každopádně do Afriky se už vrátit nechtěla.

Takhle kdysi okukovali vystavenou "Hotentotskou Venuši".

Takhle kdysi okukovali vystavenou „Hotentotskou Venuši“.

Po smrti Dunlopa přešla do vlastnictví jednoho francouzského zvěřince a byla převezena do Paříže, kde byla mimo jiné nucena k prostituci. Zemřela v prosinci roku 1815 v šestadvaceti letech z neznámých příčin; kolovaly zvěsti o tom, že ji zničil alkohol a syfilis. Její tělo bylo podrobeno pitvě a její kostra a některé orgány včetně mozku a genitálií byly vystavovány až do 70. let minulého století ve francouzských muzeích. Až v roce 2002 na osobní přímluvu jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely, který pocházel ze stejné části jižní Afriky jako Saartjie, byly její ostatky převezeny do Jihoafrické republiky a pohřbeny ve městě Hankey. Téhož roku byla podle ní pojmenována loď jihoafrické pobřežní hlídky Sarah Baartman.

Scéna z pitvy ve filmu Černá Venuše (2010).

Scéna z pitvy ve filmu Černá Venuše (2010).

Osud Saartjie Baartmanové popsali spisovatelé jako Diana Ferrusová, Stephen Jay Gould, Diane Awerbucková nebo Elizabeth Alexanderová. Abdellatif Kechiche natočil v roce 2010 film Černá Venuše, v němž hrála hlavní roli Yahima Torresová.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu