válkaČeskoslovenskoobjevy

Betty Pack byla jednou z nejlepších špionek. Informace získávala přes postel

Betty Pack byla jednou z nejlepších špionek. Informace získávala přes postel
Zdroj: dailymail.co.uk

Do produkce by již brzy měl vstoupit biografický snímek o špionce Betty Pack s možnou Jennifer Lawrence v hlavní roli. Jaká byla ale doopravdy žena, která neobvyklými metodami bojovala proti Hitlerovi? Čtěte náš článek.

Simona Knotkova 6. července 2016

Narodila se 22. listopadu 1910 jako Amy Elizabeth Thorpe v americkém Minneapolisu. Její matka byla dcerou senátora, otec důstojníkem v námořnictvu. Ona sama se velmi brzy naučila pohybovat v diplomatických kruzích plných intrik a získala srdce nejednoho vlivného muže. Promiskuita ji v roce 1930 zadělala na trable a v devatenácti otěhotněla, aniž by znala otce. Aby z toho nebyl skandál, narychlo byl domluven sňatek s tajemníkem britské ambasády ve Washingtonu Arthurem Packem. Syna Tonyho porodila Betty potajmu v Londýně a po svatbě byl dán k adopci. Později se k němu už bohužel nikdy nepřihlásila a on zemřel v Korejské válce.

Poté, co dostala britské občanství, začala nová éra jejího života, která byla nehledě na status vdané ženy opět plná milostných aférek. Vztah s britským žurnalistou ji přivedl až k britským tajným službám MI6. Vedení se líbila její kombinace krásy, inteligence a nedostatku morálních zábran. Jedna z jejích prvních misí druhé světové války proběhla ve Varšavě, kam se Packovi v roce 1938 přestěhovali. Betty se důvěrně sblížila s jedním ze zahraničních funkcionářů a dozvěděla se od něho o plánu Německa zabrat československé pohraničí v chystané Mnichovské dohodě. Díky získání této informace byla oficiálně přijata mezi agenty.

Betty Pack byla proslulá svou krásou a nebylo takřka muže, který by jejím svodům odolal.

Betty Pack byla proslulá svou krásou a nebylo takřka muže, který by jejím svodům odolal.

Na zábavu dostávala měsíčně „kapesné“ v hodnotě 650 korun a za úkol měla dále se scházet se svým milencem. „Naše setkání byla velmi plodná. Nechala jsem ho, aby se se mnou miloval, jak často chtěl, pokud to znamenalo získání informací, které jsem potřebovala,“ vzpomínala. Její manželství s Britem mohlo vzbuzovat podezření, a proto si musela dávat pozor, aby nevletěla do pasti. Muži byli její osobou ale okouzleni a všichni se nejenom rádi vraceli do její postele, ale také jí prozrazovali ta největší tajemství.

Jeden z nejlegendárnějších špionů William Stephenson, reálný předobraz Jamese Bonda, Thorpe přikládá zásluhy za zjištění informací o německém kódování Enigma. Na své další misi se dostala do Prahy, kde se jí podařilo ukořistit nacistické dokumenty o plánu na ovládnutí střední Evropy. Když se válka už naplno rozhořela, Betty musela i s manželem opustit Polsko. Dostali se až do Chile, kde pro ni MI6 vymýšlela novou identitu. Jako novinářka Cynthia se poté bez manžela vypravila v roce 1940 do Washingtonu.

Albert Lais.

Albert Lais.

Znovu se tehdy setkala s bývalým šéfem italské zpravodajské služby Albertem Laisem, který měl pro ni slabost už v jejích teenagerských letech. Ironií osudu byl také špion. Úmysly Thorpe se mu však nepodařilo prokouknout. Během nocí, kdy vedle sebe leželi nazí v posteli, ale nikdy neměli sex, se ho Betty rovnou zeptala na tajné šifrování s odůvodněním, že by to potřebovala pro přítele v americkém zpravodajství. Lais ho neznal, ale sdělil jí jméno jednoho z pověřených úředníků. Ten se na rozdíl od všech jiných mužů svést nenechal. Betty od něj informace ale nakonec vytáhla za úplatek.

Z Churchillova příkazu se poté měla dostat do francouzské ambasády. Využila k tomu tiskového mluvčího Charlese Brousse. Po tolika aférkách se však stalo něco neobvyklého; Betty se do něj zamilovala. K šifrám v ambasádě se jí nakonec podařilo proniknout fikaným plánem. Brousse si domluvil u vrátného povolení na večerní návštěvy kanceláře, kde měl mít tajné schůzky s milenkou – Betty. Po několika nocích dvojice vrátného uspala drogami v šampaňském a o další práci se už postaral najatý profesionální lupič. Během plnění svého dalšího úkolu se měla dokonce stát atentátnicí, ale nakonec z toho sešlo.

Betty a Charles Brousse ve svém francouzském sídle.

Betty a Charles Brousse ve svém francouzském sídle.

S manželem v té době už dávno nežila a když v roce 1945 zemřel, provdala se za Brousse. Společně žili ve Francii, kde také v roce 1963 zemřela na rakovinu krku. Bylo jí 53 let. Když se jí ještě za jejího života ptali, jestli se nestydí za způsob, kterým pracovala v tajných službách, odpověděla jim: „Jestli se stydím? Ani náhodou. Podle svých nadřízených jsem zachránila životy tisíců Britů a Američanů. Dostala jsem se kvůli tomu do situací, od kterých dávají ‚slušné‘ ženy ruce pryč. Brala jsem to ale jako naprostý závazek. Války nejsou vyhrávány slušnými způsoby.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu