válkaČeskoslovenskoobjevy

Bestsellerem roku 1919 byla knížka, kterou napsalo devítileté dítě

Bestsellerem roku 1919 byla knížka, kterou napsalo devítileté dítě
Zdroj: thevintagenews.com

Jednou z nejprodávanějších knih roku 1919 byli Mladí návštěvníci, dílo Daisy Ashford, která ho napsala ve svých devíti letech. Právě její nízký věk budil pochybnosti, zda knihu ve skutečnosti nenapsal někdo jiný. Tyto domněnky se však nikdy nepotvrdily.

Simona Knotkova 17. července 2020

Daisy Ashford pocházela z rodiny vysloužilého důstojníka z jihoanglického města Lewes. Ještě ani neuměla psát, a už vytvářela příběhy, které diktovala svým rodičům. Jejím nevydaným debutem se stal Život otce McSwineyho. Později stvořila také knihy s názvy Láska a manželství či Katova dcera. Největší slávu jí ale zajistili Mladí návštěvníci.

Naivní dílko s množstvím chyb i zvláštními formulacemi baví už od titulní obálky, na kterou devítiletá dívka namísto správného The Young Visitors napsala The Young Visiters. Daisy měla na jeho realizaci vyhrazený čas mezi snídaní a večerním koupáním. Psaní jí celkem zabralo dvanáct dní. Trvalo ale dalších třicet let, než byla kniha vytažena na světlo a mohli si ji přečíst také čtenáři z řad veřejnosti.

Ashford, která se svých literárních ambic později vzdala, ji v roce 1917 objevila zapomenutou v šuplíku, když vyklízela dům po zesnulé matce. Z legrace ji půjčila nemocné kamarádce, která byla knížkou z pera dětské autorky natolik ohromena, že ji začala šířit po literárních kruzích. Nakonec se dostala až k nakladatelovi Franku Swinnertonovi, který ji o dva roky vydal i s předmluvou spisovatele Jamese Matthewa Barrieho (autor Petera Pana.) Mladí návštěvníci se ihned stali bestsellerem a do konce roku 1919 vyšli dokonce osmnáctkrát. Příběh vyprávějící o starém mládenci, který se učí způsobům aristokratického gentlemana, aby okouzlil svůj idol, se dočkal i divadelního a filmového zpracování.

I když bývá kniha dnes považována za satiru na viktoriánskou morálku a britský třídní systém, jen těžko se asi jednalo o záměr devítiletého dítěte. Ashford vydala také další věci, které jako malá spisovatelka vytvořila, ale těm se už nedostalo takové pozornosti jako její prvotině. Po zbytek života společně se svým manželem Jamesem Devlinem vedla hotel v Norfolku.

Další články

Zavří­t reklamu