válkaČeskoslovenskoobjevy

Běloruský podnikatel zachránil opuštěnou vesnici a vrátil do ní život

Běloruský podnikatel zachránil opuštěnou vesnici a vrátil do ní život
Zdroj: urbankiev.com
+ 13 fotek+ 14 fotek

Ještě před čtyřmi lety to vypadalo, že zchátralá vesnice Teneviči, kde už skoro nikdo nežil, nadobro zmizí z mapy. Úřady se myšlenkou srovnat vesničku se zemí tehdy opravdu vážně zabývaly. Takový osud ostatně potkal mnoho jiných vesnic v Bělorusku, ale Teneviči měla to štěstí, že přežila. Dnes zažívá renesanci.

Markéta Oderská 6. dubna 2015

Zpráva o zdevastované a zchátralé vesnici se před čtyřmi lety donesla k uším minského podnikatele Pavla Radjukeviče. Jel se proto se svými dětmi do Teneviči podívat a naskytl se jim tam vskutku žalostný pohled. Vesnici hustě obrůstalo křoví, takže ani domy nebyly z cesty vidět. Jeden dům ležel po požáru úplně v troskách, zatímco u jiných se zbortila střecha. Všechny domy byly opuštěné, jen dvě chaloupky sloužily chalupářům jako letní rezidence.

Nejtěžší ze všeho bylo najít majitele či dědice nemovitostí a získat od nich dokumentaci a odkoupit pozemky. Pak už to šlo více méně jako na drátku. Do vesnice se nastěhoval Radjukevičův syn Ivan, aby obnovu celé vesnice řídil. Jak říká, po životě na venkově vždy toužil.

Chalupy v Teneviči

Chalupy v Teneviči

Dnes už málokoho napadne, že vesnici ještě před čtyřmi lety hrozil zánik. Roubenky jsou krásně opravené, vkusně zařízené selským nábytkem a všechny mají kotel, sprchu i kanalizaci. Ke každé patří i malá zahrádka. Chalupy působí velmi autenticky, uchovaly si totiž svůj tradiční styl a zároveň jsou plně funkční. Stačí si jen vybrat jednu z nich a hned se v ní dá žít.

Vesnice ožívá i jiným způsobem. Fungují v ní už dvě hospody a na okraji vsi také vznikl krásný nový rybník, ve kterém se dá plavat. Na jeho břehu byl postaven přednáškový sál, který pojme až 300 lidí. Radjukevič si přeje, aby vesnice fungovala jako stylová, modelová vesnice, kam se lidé budou jezdit učit, třeba jak vyrábět keramiku, pěstovat zeleninu nebo chovat včely. Na celém projektu je zajímavé i to, že dal práci i lidem z okolních vesnic. V současné době v Teneviči zaměstnávají 15 osob.

Další články

Zavří­t reklamu