válkaČeskoslovenskoobjevy

Belgie chce rybařit v britských vodách podle prastaré licence

Belgie chce rybařit v britských vodách podle prastaré licence
Zdroj: Wikimedia Commons

Tvrdý brexit byl sice na poslední chvíli zažehnán, ale sporná otázka ohledně přístupu unijních rybářů do britských výsostných vod může v budoucnu znovu přijít na přetřes. Ovšem Belgie má jistou páku na to, jak v lukrativních lovištích zůstat. Může totiž aktivovat licenci ze 17. století.

Tomáš Chalupa 10. června 2021

Belgie skutečně zvažovala, že tuto licenci ze 17. století využije, aby si udržela přístup alespoň do některých britských lovišť. Licence se týkala pouze 50 rybářů, kteří měli pocházet z Brugg. Ti totiž měli licenci k rybolovu v britských vodách platící donekonečna. Licenci vydal Karel II., když uprchl do Evropy poté, co byl jeho otec Karel I. v roce 1649 popraven. Podle archiváře Jana d’Hondta to byl královský dar obyvatelům města Bruggy: „Karel II. zde pobýval mezi lety 1656 a 1659, když jeho otce nechal  Cromwell popravit a on se sem uchýlil do exilu. Jako výraz vděku udělil toto právo městu Bruggy.“

Thumbnail # Rybaření na sirný oheň má na Tchaj-wanu tradici, která ale končí
Mohlo by Vás zajímat:

Rybaření na sirný oheň má na Tchaj-wanu tradici, která ale končí

Britové už se k celé záležitosti vyjádřili v tom smyslu, že dávná smlouva neplatí a je nahrazena mnohem novějšími smlouvami, jako například smlouvou OSN o námořním právu. To ale nemusí být tak úplně pravda. Británie a její právní systém, ale i demokracie jako taková, stojí na velmi starých základech a často vychází z historických precedentů. „Pokud nebyla licence nikdy zrušena, musí stále platit,“ domnívá se d’Hondt. Jenže v této věci zřejmě nebude rozhodovat názor historiků, ale soud. Po brexitu zřejmě dojde na mnoho soudních sporů a tahanic, britská vláda se obává chaosu, a bude tak zřejmě těžké domoci se práv pro 50 bruggských rybářů na základě dávné smlouvy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu