válkaČeskoslovenskoobjevy

Během 2. světové války byli uprchlíky zase Evropané. Tisíce jich našlo azyl na Východě

Během 2. světové války byli uprchlíky zase Evropané. Tisíce jich našlo azyl na Východě
Zdroj: mashable.com
+ 26 fotek+ 27 fotek

Uprchlíkem se může stát každý z nás. Na konci 30. let minulého století byla situace přesně opačná a velké množství Evropanů emigrovalo kvůli hrozbě fašismu na Východ.

Simona Knotkova 16. prosince 2017

Vojska Osy obsazovala balkánské země už na začátku 2. světové války. Své domovy byly nuceny opustit tisícovky lidí, kteří před válkou utíkali na východ. Přes Středozemní moře se plavili do zemí jako Egypt, Gaza nebo Sýrie.

Na pomoc jim v roce 1942 přispěchala Británie. Založila organizaci Middle East Relief and Refugee Administration, jejíž náplní byla správa uprchlických táborů na Středním východě. Azyl zde získalo více jak čtyřicet tisíc vysídlených Evropanů.

Někteří z nich svůj domov našli v komplexu El Shatt, který vyrostl na poušti Sinajského poloostrovu nedaleko jižního konce Suezského průplavu.

„Širá žlutá písečná pláň roztažená do nekonečna… Jak nepřátelsky vypadala! Ani stéblo trávy a květiny, žádný brouk, motýl nebo pták. Ticho. A před očima se chvěla písečná planoucí masa,“ tak popsala svůj dojem z přechodného domova Danica Nola, uprchlice z Dalmácie.

Každodenní život v táboře za nehostinných pouštních podmínek nebyl jednoduchý. Utečenci dostávali od armády poloviční porce jídla a další potraviny si v táborové kantýně mohli koupit jenom ti šťastnější, kterým zbyly nějaké peníze.

Dny v uprchlickém azylu byly rovněž dlouhé a monotónní a obyvatelé museli vymýšlet všemožné způsoby, jak se zabavit. Kromě pravidelných domácích prací a vaření postavili pro děti hřiště, tvořili výrobky, psali táborové noviny či se chodili koupat do Suezského průlivu. Vedení tábora také čas od času pořádalo zábavné večery, během kterých se tančilo a hrálo divadlo.

„Velmi na mě zapůsobilo, jak si zde tito lidé vybudovali svůj malý ráj. Přišli s ničím a odvážně se postavili svému osudu,“ řekl o balkánských uprchlících například John Corsellis, jeden z britských humanitárních pracovníků.

Tábor byl rozpuštěn po konci války v roce 1946. Do běžného života v egyptském táboře nahlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu