válkaČeskoslovenskoobjevy

Běh vojína Kellyho do nepřátelského postavení mu vynesl dvě Medaile cti

Běh vojína Kellyho do nepřátelského postavení mu vynesl dvě Medaile cti
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vojínovi Johnu Kellymu bylo 19 let, když se dobrovolně přidal k americkým mariňákům. Psal se rok 1917 a první světová válka vstupovala do své rozhodující fáze. Kelly věděl, že půjde na frontu.

Tomáš Chalupa 5. září 2019

V lednu následujícího roku už skutečně byl se svým 78. regimentem u Saint Nazaire. Do Francie jej převezla transportní loď USS Henderson. Kelly se od té doby zúčastnil mnoha větších i menších bitev včetně Argonnské ofenzivy, která přinesla konečnou kapitulaci císařského Německa.

Jeho hvězdná chvíle přišla v bitvě u Blanc Mont Ridge v říjnu 1918. Američané tam bojovali po boku Francouzů proti Němcům. Kelly tehdy proběhl jako šílenec přes baráž dělostřelecké palby, vběhl rovnou do německého palebného postavení, kde zabil obsluhu kulometu a tím celý palpost zneškodnil. Do svých zákopů se navíc vrátil s osmi zajatci. Němce v postavení pobil jen nožem a pistolí.

Velitelé byli z jeho fantastického útoku jednoho muže v šoku. Jeho běh skrze hustou dělostřeleckou palbu do německého postavení mu vynesl dvě Medaile cti – jednu od námořnictva a jednu od armády. Této dvojité pocty se dostalo jen devatenácti vojákům v historii. Kromě ní dostal Kelly také Bronzovou hvězdu, francouzský Válečný kříž (Croix de guerre), Medialle Militaire a italský Croce al Merito de la Guerra. Zemřel v roce 1957 ve svém rodném Chicagu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu