válkaČeskoslovenskoobjevy

Beatles na Filipínách zažili peklo, protože odmítli pozvání na snídani od první dámy

Beatles na Filipínách zažili peklo, protože odmítli pozvání na snídani od první dámy
Zdroj: thevintagenews.com

V červenci roku 1966 měli slavní Beatles turné na Filipínách. Zaskočila je pozvánka na snídani od první dámy země Imeldy Marcosové, která se měla konat v prezidentském paláci v Manile. Členům kapely se tam moc nechtělo a požádali svého manažera Briana Epsteina, aby pozvání zdvořile odmítl. A to neměli dělat.

Tomáš Chalupa 1. října 2018

Brzy zjistili, že filipínský režim je poněkud jiný a rozhodně nemá rád, když někdo odmítá pozvánku od někoho tak vysoce postaveného, jako je první dáma země. Marcosová dostala záchvat zuřivosti, když zjistila, že na párty, na kterou bylo pozváno 200 hostů, slavní Brouci nedorazí. O odmítnutí vysílala speciální pořad filipínská státní televize. Brzy po té zmizela veškerá policie, která doposud sloužila jako ochranka kapely.

Zoufalý Epstein přímo z hotelu v Manile volal do Kanálu 5, aby se veřejně omluvil a poskytl interview. Jenže v jeho průběhu najednou kdosi záhadně vypnul proud, a interview tak nebylo odvysíláno. To už se kolem hotelu začal srocovat rozzuřený dav fanoušků. Beatles se rozhodli, že jediné řešení je útěk na mezinárodní letiště. Ještě v hale hotelu se zaměstnanci zle obořili na prchající hudebníky a nadávali jim v angličtině a španělštině. Policisté venku nesloužili k ochraně kapely, ale rovněž na ni útočili.

Dav napadal kapelu i na letišti, když čekala na odbavení. Zraněn byl manager kapely, který měl na starosti průběh turné, Ringo Star tvrdil, že na něj lidé plivali. Atmosféra byla šílená, Beatles se raději ukryli mezi skupinu jeptišek a kněží. Ale ani to příliš nepomohlo.

„Když jsme se dostali do letadla, líbali jsme sedadla. Bylo to, jako bychom se dostali do bezpečného útočiště,“ vzpomínal později Paul McCartney. Ringo se vyjádřil v tom smyslu, že se celou dobu bál, že je všechny zavřou do vězení. Epstein musel před odletem ještě zaplatit 6800 liber jakýchsi poplatků, než konečně letadlo mohlo odletět. „Už bych nad tou zemí nikdy nechtěl ani přeletět v letadle,“ uzavřel John Lennon své vzpomínání na toto bizarní a nebezpečné koncertní turné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu