válkaČeskoslovenskoobjevy

Bažinný duch je zachovalý vrak bombardéru, který se konečně vrátil domů

V bažinách Nové Guiney leží od roku 1942 vrak bombardéru B-17 E. Byl napaden nad ostrovem japonskými stíhačkami, ale na zem se zřítil nikoliv kvůli poškození, ale protože mu došlo palivo.

Tomáš Chalupa 22. května 2017

Byl 24. únor 1942 a Bahenní duch letěl na svou první bombardovací misi nad Papuí-Novou Guineou v Oceánii. Jenže letadlo napadl japonský stíhací letoun Zero. Nastal zuřivý souboj, který dopadl nerozhodně. Zero odlětělo, ale z létající pevnosti unikalo palivo. Kapitán Frederick Eaton věděl, že se domů nedostanou. Nezbylo mu, než se pokusit s letadlem nouzově přistát. Jako místo si vybral bažinatou krajinu a do té letadlo posadil. Nikdo nebyl při přistání zraněn. Posádka ovšem šest týdnů bloudila džunglí, než se jí podařilo najít spojenecké jednotky. Letadlo se za války nikdo nepokusil najít a bylo označeno jako ztracené a zničené.

V bažinách zaplavených moskyty a malárií ležel letoun až do roku 1980. O jeho existenci se sice vědělo, ale nenašel se nikdo, kdo by byl ochoten nebo schopen vrak vyzvednout z bažin a odtáhnout na nějaké důstojnější místo. David Tallichet, bývalý pilot a sběratel vraků se rozhodl, že Bažinného ducha vyzvedne a zrekonstruuje.

Za pomoci přátel a rodiny se mu to podařilo až v roce 2010. Letadlo přemístil a vyčistil tak, že bylo připraveno pro převoz do Spojených států. Ten se uskutečnil o tři roky později. V roce 2013 byl letoun převezen na Havaj, čímž se formálně vrátil na půdu USA. Tam je vystaven v Pacifickém leteckém muzeu dodnes. Bažinný duch je dodnes jedna z nejzachovalejších „létajících pevností“, jaká je dnes k vidění. Díky nezdolnému úsilí Davida Tallicheta se podařilo tento krásný exponát vrátit tam, kam patří.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu