válkaČeskoslovenskoobjevy

Batysféra byla malá koule, dva muži s ní pronikli do hlubin oceánu

Batysféra byla malá koule, dva muži s ní pronikli do hlubin oceánu
Zdroj: Wikimedia Commons

22. září roku 1932 posluchači napříč Spojenými státy i Velkou Británií mohli slyšet živý přenos z koule, která se nacházela desítky metrů pod vodou. Uvnitř koule se nacházeli dva lidé – oceánolog William Beebe a konstruktér Otis Barton, který vynalezl právě toto zařízení nazvané Batysféra.

Tomáš Chalupa 3. července 2021

Beebe okýnkem pozoroval bohatý podmořský život kolem a telefonem vše hlásil na povrch. Batysféra se právě potápěla hlouběji a byl z toho nakonec nejhlubší ponor, který se do té doby komukoliv povedl. Hloubka 500 stop byl tehdejší rekord, kam se kdy člověk ve skafandru potopil, ponorky se dostávaly do hloubek kolem 400 stop. Beebe nechtěl trhat rekordy, ale chtěl vidět život, který se skrývá v hlubinách.

Samotná Batysféra byla malá, sotva dva metry v průměru velká koule, uvnitř které se nacházelo všechno potřebné vybavení, ovšem místa pro dva členy posádky tam bylo minimum. Oba muži se tam museli natěsnat a pobyt uvnitř nebyl příliš pohodlný. První sestup dopadl dobře, takže oba průzkumníci pak provedli v následujících letech ještě desítky dalších ponorů.

Byli prvními lidmi, kteří na vlastní oči pozorovali hlubokomořské tvory, mohli také jako první popsat, jak se sluneční svit ztrácí s přibývající hloubkou. V magazínu Nature vyšel už v roce 1932 článek s ilustracemi tvorů, které Beebe pod hladinou viděl. Některé z těchto ilustrací byly později potvrzeny podmořskými fotografiemi. Beebe také objevil množství doposud nepopsaných druhů. To, že navíc dosáhl světového rekordu v hloubce ponoru, už byla jen jakási třešnička na dortu.

Thumbnail # Tenhle dřevěný sud byla první válečná ponorka na světě
Mohlo by Vás zajímat:

Tenhle dřevěný sud byla první válečná ponorka na světě

V ohrožení života nebyla dvojice nikdy, ale výstup na hladinu onoho 22. září 1932 byl skutečně těžký. Na hladině zuřila bouře a vysoké vlny, loď Freedom, která měla Batysféru vytáhnout, se houpala na vlnách a tento pohyb byl přenášen lanem dolů, kde se naprosto stejně začala houpat Batysféra. Beebe i Barton sebou házeli, oba utrpěli zranění, krváceli a zvraceli. Nakonec však i tento výstup na hladinu dopadl dobře.

Dnes je Batysféra vystavena v mořském akváriu v New Yorku.

Další články

Zavří­t reklamu