válkaČeskoslovenskoobjevy

Barvoslepý otec se dojal k slzám, když poprvé spatřil barvu v očích svých dětí

+ 3 fotky+ 4 fotky

Téměř 300 milionů lidí na světě je barvoslepých a stěží si představí, jak odlišně vnímají barvy ti druzí se zdravým zrakem. Ve snaze ukázat jim svět v pravých barvách, vyvinula společnost EnChroma speciální brýle pro barvoslepé. Když si je mladý muž a otec tří dětí z Pensylvánie poprvé nasadil na oči, neubránil se dojetí. Emocionální okamžiky zachytila na video jeho sestra.

Ivanhoe 18. srpna 2015

Lepší dárek k narozeninám si Opie Hughes ani nemohl přát. Brýle, které dostal, mu umožnily poprvé spatřit modrou oblohu nad hlavou a uvidět skutečnou barvu v očích svých dětí. Byl to tak silný zážitek, že se musel posadit na zem a jen stěží potlačoval slzy deroucí se mu do očí. „Je to fantastické,“ šeptal a s úžasem se rozhlížel kolem sebe, sundával a znovu si nasazoval brýle, aby si uvědomil ten rozdíl. Poprvé si i všiml, že jeho auto je špinavé. Nakonec se upřeně zahleděl do záhonu s barevnými květy, uchvácen jejich jasnými barvami, které předtím neznal.

To, že uviděl barvu v očích svých dětí, barvoslepého muže dojalo k slzám.

To, že uviděl barvu v očích svých dětí, barvoslepého muže dojalo k slzám.

„Byl to opravdu úžasný zážitek. Všichni jsme brečeli. On ještě pořád objevuje svět,“ napsala jeho sestra v komentáři pod videem. „Trochu ho polekal semafor, když s brýlemi poprvé řídil,“ prozradila. Barvoslepí lidé většinou nedokáží vidět červenou a zelenou, tyhle barvy jim totiž splývají v jakémsi mdlém, hnědošedém tónu. Korekční brýle pro barvoslepé však obsahují čočky, které filtrují určité vlnové délky světelného spektra. Tím oku ulehčí práci a umožní mu soustředit se lépe na rozlišení barev.


Barvoslepost (daltonismus) je porucha barevného vidění lidského oka. Její odborný název je odvozen od jména anglického přírodovědce Johna Daltona, který touto poruchou sám trpěl a vědecky ji popsal. Barvoslepost má několik typů podle toho, jakou barvu člověk nevnímá. Zřídka se vyskytuje barvoslepost na všechny barvy (černobílé vidění). Nejčastějším případem je neschopnost rozlišit červenou a zelenou barvu, méně častá je barvoslepost na žlutou a modrou.


Související články

Další články

Zavří­t reklamu